Burun Estetiği

Burun estetiği,günümüzde birçok insanın gerek görünüm gerekse sağlık sebepleri ile başvurduğu bir ameliyat işlemidir. İşlemi yaptıran kişiler sonuçtan oldukça memnun kalmaktadır.
Sağlık problemi ile tercih eden kişiler hem sağlıkla ilgili problemlerini ortadan kaldırırken hem de mükemmel bir değişimi yakalayan bir görünüme kavuşur.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği ameliyatı, istediğimiz burun görünümüne ulaşmamıza yardımcı olarak burnu yüzün geri kalanıyla uyumlu ve doğal hale getirir. Ayrıca bazen nefes almayı ve hatta dinlenmeyi zorlaştıran eğriliklerin ve travmaların tedavisine de olanak tanır.

Burun Estetiği Ameliyatı – Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Rinoseptoplasti septum deviasyonu gibi sağlığı etkileyen ve nazal ventilasyonu etkileyebilecek burun anomalilerinin düzeltilmesine olanak sağlar.
Bununla birlikte, prosedür sırasında kozmetik değişiklikleri dahil etmek için kullanılabilir. Bu burun estetiği tedavilerin neler içerdiğini, ameliyat öncesi ve iyileşme sürecinin nasıl olduğunu anlatacağız.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

En iyi prosedürü önermek için her vakayı, kişisel beklentileri, yüz özelliklerini ve diğer detayları bilmek önemlidir.

Ameliyat öncesi dönem ile ilgili olarak hasta ile ilk görüşmede burnun hem iç hem de dış muayenesinin çok titiz bir şekilde yapılması gerekir. Bu sayede olası solunum güçlüklerinin yanı sıra destekleyici kemik ve kıkırdak yapıları oluşturmak mümkündür.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Burnu ile sorun yaşayan kişiler yaptırabilir. Burnu ameliyat etmeden önce tüm yüzü değerlendirmek gerekir. Cerrahlar tarafından hastanın yüzü ile orantılı ve uyumlu bir burun her zaman mümkün olan en yüksek doğallığa ulaşmak için aranır.
Bunun için uzmanlar, burun operasyonunu optimal sonuçlarla gerçekleştirmek için temel bir rehber olduklarından özellikleri inceler. Doktorlar, kişinin görüş ve isteklerini dikkate alarak, kendi durumuna en uygun çözümü belirlemede hastaya her zaman yardımcı olur.

Burun Yapısı Nedir?

Burun kıkırdak ve kemikten oluşur. Burun ameliyatı, nazal ventilasyonu iyileştirmesi ve olası travma veya tümör ameliyatlarının sekellerini tedavi etmesi gereken kişiler için önerilir.
Her durumda, solunum problemlerinin değişken ve karmaşık olabileceği göz önüne alındığında, en uygun tedaviyi belirlemek için uzmanlar tarafından önceden bir değerlendirme yapılması şarttır.

Burun Estetiği Maliyeti Nedir?

Maliyetler için doktorunuza danışabilirsiniz. Burun ameliyatının özellikleri;

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burnunuzda sorun hissettiğiniz durumlarda yapılabilir. Ameliyatı genellikle ağrısızdır ve birkaç hafta içinde iyileşir. Ancak ameliyat sonrası dönem her vakanın gelişimine göre değişiklik gösterir.
Burun, insanların çok karakteristik bir yüz özelliğidir. Bazen burnumuzun şeklinden, büyüklüğünden veya görünümünden memnun olmayabilirsiniz. Neyse ki, insanların memnun olmadığı görünümü değiştirmek için cerrahi seçenekler vardır. Bazen, belirli durumlarda, burun ucunun konturunu veya burun köprüsünün kendisini düzeltmek için etkili dolgu maddeleri enjekte etmeyi de tercih edebilirsiniz.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Genellikle burun görüntüsünden memnun olmayan kişiler tercih etse de bazı kişilerin yaşadığı sağlık problemlerinin ortadan kaldırmak için yapılabilir. Solunum güçlüğü çeken hem görsel anlamda eğik bir burun kemiğine sahip kişiler mükemmel bir burun ölçüsüne ve yüz hatlarına sahip olmak için burun estetiği ameliyatı işlemini tercih ederler.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var mıdır?

Hayır yoktur. Rinoplasti hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Bu tür bir müdahale için iyileşme süresi 1,5 ila 2 haftadır. Bu süre zarfında hastanın başı mümkün olduğu kadar yüksekte kalmalıdır. Açık ameliyat uygulanıyorsa dikişler bir hafta sonra alınmalıdır. Ameliyat kapalı teknikle yapılıyorsa dikişler kendiliğinden eridiği veya düştüğü için alınmasına gerek yoktur. Burnunuzdaki bandajlar yaklaşık 10 gün içinde çıkarılacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Açık ve kapalı ameliyat çeşitleri vardır. Burun ucu estetiği ameliyatı, burun köprüsünün başlangıç ​​noktası da dâhil olmak üzere burun üzerindeki birçok noktayı kapsayabilir. Bu müdahale, burun ucunun değiştirilmesine odaklanan ve burun ucu ile burun arasındaki açıyı artırmanıza veya azaltmanıza olanak sağlayan kozmetik bir operasyondur.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatarken burnunuza dikkat etmelisiniz. Ayrıca doktor tavsiyelerine uymalısınız. Diğer burun ameliyatları burun kemiğini yeniden şekillendirmeye odaklanırken, burun ucu ameliyatı genellikle kıkırdak değiştirmeyi içerir. B Burun kıkırdağının ince ucu burnunuzu sarkık gösterebilir. Ayrıca burun ucundaki kalın deri, burnu yuvarlak hatta biçimsiz hale getirebilir. Burun ucundaki küçük ameliyatlar ile tüm bu problemler düzeltilebilir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

3-4 hafta içinde iyileşmeler gözlenir. Burnunuzda yapacağınız ufak bir değişiklik, hayal ettiğiniz buruna kavuşmanıza yardımcı olabilir. Ancak operasyon öncesi bu tür bir müdahale için uygun aday olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Son kararınızı vermeden önce daima deneyimli bir plastik cerraha danışın.

Burun Estetiği İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme 10 güne kadar görülür. Kişi normal hayatına 1 hafta gibi bir süre de geri dönebilir. Ancak bu durumlar kişiden kişiye göre değişmektedir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Enjeksiyon burun estetiği olarak bilinir. Düşük riskli bir işlemdir. Ameliyat için buruna havanın ne kadar çaba gerektiğini bulmak adına burun açıklığını veya burundaki inspiratuar ve ekspiratuar basıncını ölçen rinomanometri kullanılır.

Burun Estetiği için Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Araştırılarak seçilmelidir. Rinoseptoplasti için kesin test endonazal endoskopi ile yapılan klinik muayenedir. Kulak burun boğaz uzmanı, bir optik fiber aracılığıyla burnun deformitelerini izler. Diğer testler, burun ameliyatının hangi sonuçları görmek için tamamlayıcıdır.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Ameliyat için burun estetiği uzmanının seçilmesi önemlidir. Bu işlem karmaşık bir prosedürdür. Deneyimsiz bir cerrah tarafından yapıldığında başta enfeksiyonlar olmak üzere ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer? Hastanede Kalmak Gerekir Mi?

Duruma göre bir gün hastanede kalabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatın amacı, burun ucunu burun köprüsü ve diğer kısımlarla orantılı hale getirmek ve yüz ile estetik bir uyum içinde tutmaktır. Doktorunuz bu oranları korumak için kıkırdağı yeniden şekillendirebilir, yerini değiştirebilir veya kısmen çıkarabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu? İyileşme Sürecinde Hastalar Neler Yaşar?

Hayır, ağrı oluşmaz. Burun ameliyat sonrası hala hafif şiş olsa da dışarıdan fark edilmeyecektir. Ameliyattan 3 hafta sonra şişliklerin %20-30’u inecektir. İşlemden altı hafta sonra şişliklerin %50-60’ı azalmaya devam edecektir. Tüm şişliklerin geçmesi ortalama bir yıl kadar sürebilir. Ancak bazı hastalarda şişliğin %90’ı ameliyattan sonraki üç ay içinde düzelir. Hasta operasyondan 5-6 gün sonra araba kullanmaya başlayabilir. Ayrıca 3-4 haftada sorunsuz koşabilir, 5-6 ayda tenis, futbol, ​​basketbol gibi sporları yapabilirsiniz.

Burun Ameliyatında Tampon Kullanmak Gerekli Midir?

Duruma göre değişebilir. Halk arasında burun ameliyatı olarak bilinen rinoplasti, burnun yeniden şekillendirildiği estetik ve plastik cerrahi bir işlemdir. Burun ucu yuvarlak, sarkık veya hafif deforme olmuş ve daha iyi bir görünüm için yeniden şekillendirmek isteyen hastalar bu işlemi tercih edebilir. Başarılı rinoplasti sonuçları, uyumlu cilt dokusunun varlığı ve yapısal olarak sağlam bir burun iskeleti ile ilgilidir.

Burun Ameliyatı Sonrası Hastalar Normal Yaşamlarına Ne kadar Sürede Dönerler?

3-4 gün içinde yaşamlarına dönerler. Temel amaç sağlığı iyileştirmek olsa da gerekirse burun estetiğinin de aynı müdahale kapsamında değerlendirilebileceğini eklemek gerekir. Burun estetiği görünümünü iyileştirmek için operasyon sırasında boyutlarının hastanın yüzü ile uyumlu hale getiren çözümlere de başvurulur.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Sağlık açısından zorunludur. Şüphesiz müdahale edilen kişi için görünümün öncesi ve sonrası belirleyici olabilir. Operasyon sonrası görünüş iyileşecektir, böylece kişinin kendine olan saygısı ve kendine olan güveni geri gelecektir.
Nazal ventilasyonu iyileştirme operasyonu ile Rinoseptoplasti burundaki nefes almayı zorlaştıran deformiteleri düzeltmeye odaklanır ve hatta bazı apne vakalarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Rinoplasti ayrıca kavisli bir septum gibi sağlık nedenleriyle yapılan bir ameliyattır.

Çok Kötü Ameliyatlar Görüyorum, Ben de mi Öyle Olacağım?

Hayır, ameliyat sonrası burun görüntünüz önceden size gösterilir. Burun rötuşu için rinoplasti burnun kalıcı olarak şekillendirilmesini sağlayan plastik cerrahidir. Bu, istenen görünümü elde etmek için şekil ve boyut değiştirilerek gerçekleştirilir. Bütün bunlar, burnun solunum işlevselliğini korur. Rinoplasti ile burun boyutunu değiştirmek, burnun şeklini değiştirmek mümkündür.

Ameliyattan Sonra Nasıl Bir Burnum Olacağını Nasıl Görebilirim?

Doktorunuz gerekli görseli sizinle paylaşacaktır. Bu tip operasyonun temel nedenine bağlı olarak farklı amaçlarla yapılan burun ameliyatları olan rinoplasti veya rinoplastiyi tercih edebiliriz.
Örneğin rinoplasti, burnun yüz hatlarını ve işlevselliğini göz önünde bulundurarak burnun estetik değişimine odaklanır.

Komplikasyonlar ve Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Burunda şekil bozukluğu olması riskleri vardır.

Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

Operasyonla hangi yönü elde etmek istediğimizi bilmek önemlidir. Bu nedenle doktorunuz size en uygun cerrahi teknik ve beklenen sonuçlar konusunda tavsiyede bulunur. Tavsiye alırken sorularınızı da sorabilirsiniz.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Ameliyattan sonra buruna bir atel yerleştirilir ve burun tamponu birkaç gün içinde bırakılır. Ayrıca normalde o gece hastanede kalınması tavsiye edilir; Daha sonra ameliyat sonrası rahatsızlık ve iltihaplanmayı giderecek uygun ilaçlarla taburcu olunur.
Son olarak işe dönüş, şişliğin durumuna göre operasyondan bir hafta veya on gün sonra planlanabilir. Öte yandan spor pratiğine dönmek için iki hafta beklemek tercih edilir, kişiden kişiye değişmekle birlikte, uzmanların tavsiyesi her hasta için neyin uygun olduğunu belirlemek gerektiğidir.

Bu Ameliyatı Bir Plastik Cerrah mı Yoksa Bir Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı mı Yapmalı?

Bir cerrahın yapması gerekir. Bir hastanın burun ucu ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bazı sorular şunlardır:

Yukarıdaki sorulara evet yanıtı verdiyseniz, bu tür müdahale için uygun bir aday olabilirsiniz.

Kemikleri kırıyor musunuz?

Kemik kırılmaz. Burun mahmuzlarının alınması veya burun ucunun düzeltilmesi gibi bir burun deformitesinin görünümünü değiştirmek için rinoplasti yapılabilir. Ayrıca burun tıkanıklığını gidermek için burun açıklığını onarır. Rinoseptoplasti yaptırmayı istemekle ilgili endişe, belirli semptom veya belirtilerden kaynaklanabilir.

Bu Ameliyat Lokal Anestezi ile Yapılabilir mi?

Doktorun tercihine bağlıdır. Ameliyatta tarayıcı da kullanılabilir. Sinüs tarayıcı, nazal septumun pozisyonunu, konkaların boyutunu araştırmak ve ikincil sinüzit oluşabileceğinden sinüs obstrüksiyonunun sonucunu değerlendirmek için kullanılır.

Tampon Koymak Şart mı?

Ameliyat durumuna göre değişen bir işlemdir. Doktor burun estetiği veya fonksiyonel bir deformasyon teşhisi konduğunda cerrah hastanın genel durumunu ve psikolojik olarak rinoseptoplasti için uygun olup olmadığını değerlendirir.

Tamponlar Çıkarken Çok mu Acıyacak?

Uyuşturulacağı için acı hissedilmez. Burnun doğal görünümü çok önemlidir. Bu nedenle bu işlemi yapmadan önce ameliyatı yapacak doktoru araştırmalısınız.
Yeni burun ameliyatı teknikleri rahat ve ağrısız bir iyileşme sağlar. Rinoseptoplastinin biri estetik diğeri fonksiyonel olmak üzere iki yönü içeren bir burun ameliyatıdır.

Rinoplastide Amaç Burnu Küçültmek ve “Kemik Almak” mıdır?

Ameliyatlarda doktorlar farklı işlemler uygulayabilir. Fazla kıkırdak dokusu olması durumunda, köprüyü kaldırmak için burun yukarı doğru hareket ettirilebilir. Benzer şekilde, burun delikleriniz çok büyükse, burnunuzun tabanındaki derinin bir kısmı burun estetiği ameliyatı ile çıkarılabilir.

Burun estetiği Fiyatları 2022

Fiyatlar için doktorunuza danışabilirsiniz. Yapılacak işlem ve hekim seçimi burun estetiği fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında yer alır. Burun tıkanıklığı yaşayan bireylerin neden bu sorun ile karşı karşıya kaldığının sebepleri şu şekildedir;

Bu sorun ile uzman bir hekime başvuran kişilere uygulanacak operasyon farklı olabileceği için burun estetiği operasyonu için verilecek fiyat ise farklılık gösterebilir. Burun Estetiği Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir