Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı

Dudak Kaldırma, üst dudakta meydana gelen kısalık, dudaklar arası simetrik sorunu gibi durumlarda yapılarak hacimli dudaklara sahip olunur. Dudaklarda meydana gelen hareketsizlik nedeniyle aradaki mesafenin normaline göre daha uzun olduğu tespit edilir. Böyle durumlarda gerçekleştirilen lip lift ile birlikte dudaklara istenilen şekil verilir.
Dudakların yüz anatomisine uygun olmaması ve çeneye göre daha uzun olması durumunda orantısızlık ortaya çıkar. Aradaki oranı dengeleyebilmek ve daha doğal dudak yapısına sahip olmak için dudak kaldırma uygulamasına başvurulur.
Dudak yapısı sorunu, çoğu hastanın gülüşüne engel olur. Estetik açıdan daha iyi bir görüntü elde edebilmek için uzman hekimden yardım almak gerekir. İdeal gülüşe sahip olmak ve hacimli dudakların görünür olması için uygun olan tedavi yöntemi uygulanmış olur.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Üst dudağın dikeye doğru uzun olması durumunda bunu kısaltmak ve burada yer alan fazla derinin alınmasına yardımcı olan tedavidir. Kişinin isteği üzerine dudağa istenilen şekil verilir. Bunun için işlem öncesinde istenilen dudak ölçüsüne göre teknik yöntemi belirlenir. Birinci yöntemde ciltte yer alan küçük bir bölümden kırmızı dudak sınırı çıkarılır. Böylelikle üst dudağın daha kısa ve yüksekte olur.
Tercih edilen bu yöntemle birlikte nadir hastalarda skarın ortaya çıkması söz konusu olabilir. İkinci teknikte; burun ile üst dudak birleşiminin altında gerçekleştirilen kesidir. Burnun alt kısmına yerleştirilen ve bu tabakaya dudak lifit denildiğinden dolayı üst dudağın daha doğal durmasını sağlar. Dudaklarda yer alan derinin çok fazla alınması durumunda üst dudağın daha yukarda olmasını sağlar. Mutlaka yüz anatomisine uygunluğu tespit edilerek ve doğru tedavinin gerçekleştiğinden emin olarak yapılmalıdır.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Kimlere Uygulanır?

Hem genetik hem de yaşa bağlı olarak çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Özellikle yaşlanma etkenlerine engel olmak mümkün değildir. Fakat alınacak bazı önlemler ve uygulanan tedavilerle beraber sorunun ortadan kaldırılması mümkündür. İlerleyen yaştan kaynaklı olarak, kişinin yaşlı görünmesine ve bunun fark edilme durumu; yüzünden anlaşılır. Sarkık göz kapakları, sarkık dudaklar veya elastik yapısını kaybeden cilt gibi ele alınabilir.
Fakat kadınların sıklıkla tercih ettiği dudak kaldırma uygulaması daha kısa ve dolgun görünmesini sağlıyor. Çünkü rahatsız edici bir durumun söz konusu olması durumunda genelde tedavi yöntemlerine başvurularak sorunun ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu gibi rahatsızlıkları olan kişilerin başvurabileceği tedavi yöntemidir. Ameliyata uygunluğunu tespit edebilmek için uzman hekimin muayenesinden geçmek gerekir.

Dudak Kaldırma Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?

Gerçekleştirilen dudak kaldırma ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. İyileşme süreci hastadan hastaya değişim gösterebiliyor. Ortalama olarak iyileşme süresi 5-7 gün arasındadır. Üst dudaklara yapılan uygulama nedeniyle ağrı veya şişme olayı görünür. Bu yüzden yapılacak olan buz uygulaması ile birlikte duruma engel olunabilir. Ameliyat yapıldıktan ilk 72 saatlik süreçte şişme olayı görülebilir. Bunun normal bir durum olduğunu ve endişelenecek bir şeyin olmadığı bilinmelidir. Oluşabilecek ağrılarda; uzman hekimin önerdiği ilaçların kullanılması gerekir. Ameliyattan sonra iyileşme gerçekleşene kadar izlerin görülme olasılığı yüksektir. Ardından iyileşme sağlanır ve izler ortadan kaybolur.

Dudak Kaldırma Ameliyatının Etkileri Nelerdir?

Dış görünüş herkes için önemli bir etkendir. Bu yüzden dudaklara yapılan estetik uygulamalarıyla birlikte daha öz güvenli ve dikkat çekici olması sağlanır. Kadınların sıklık yaptığı ve tercih ettiği dudak kaldırma ameliyatında daha dolgun dudaklar elde edilir. Yüz anatomisinin değişim göstermesine ve inanılmaz bir değişim elde etmek isteyenler için ideal bir seçim olacaktır. İşlem süresi 1-2 saat arasında değişkenlik göstermiş olsa da kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Lip Lift Ameliyatı Kalıcı mı?

Cerrahi operasyonların uzun vadeli olarak bilinir. Yapılan Lip Lift uygulamasının kalıcılığı vardır. Fakat bazı kişilerde bu durum değişkenlik gösterebilir. Çünkü yaşlanmaya bağlı olarak görülen problemlerin önüne geçmek bazen mümkün olmayabilir. Yetişkin erkek ve kadınlarda görülen bu rahatsızlık 30 yaş sonrasında görülür. Yapılan operasyonun etkisini daha az göstermeye başladığı zaman, uzman hekime başvurulmalı. İhtiyaç durumunda gerekli rotüşler yapılarak sorunun ortadan kaldırılması sağlanır.

Lip Lift Sonrası Dudak Şişmesi Ne Zaman Geçer?

Operasyonda yapılan kesi ve dikişler; kişide hafif yan etkiler gösterir. Bu yan etkiler kişinin cilt hassasiyetine göre değişim gösterir. Fakat nadir de olsa hafif morluk ve şişlik durumu açığa çıkar. Bu şişlikler normal görülebilecek durumlar olduğu için korkulacak bir şeyin olmadığı bilinmesi gerekir. Çünkü iyileşme sürecinde bu durum hafifleyerek ortadan kalkar. İyileşme süreci hastanın dikkat ettiği hususlara ve beslenmesine bağlı değişim gösterir. Ortalama bir aralık vermek gerekirse; 5-7 gün içinde iyileşme görülür ve şişlik sorunu bu süreçte ortadan kalkar.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İşlem sırasında hastanın ağrı çekmemesi adına işlem öncesinde anestezi uygulaması yapılır. Anestezi uygulamasıyla birlikte işlemin yapılacağı bölge uyuşturulur. Bölgenin uyuşması için burada 15-20 dakikalık zamana ihtiyaç vardır. Burun deliklerinin altı ve dudakların üst kısmına yapılan işlemde etkili sonuç alabilmek adına dikkatli ve hijyenik ortamda yapılmalı. İşlem süre kişiden kişiye değişim gösterir ama bu süre 1-2 saat ile sınırlıdır. Alınacak fazla derinin büyüklüğüne göre değişim görüleceğinden dolayı işlem süresi hastadan hastaya farklılık gösterir.

Lip Lift (Dudak Kısaltma) Ameliyatı Sonrasında Dudak Hareketlerinde Kısıtlanma Olacak Mı?

Operasyonlar sonrasında mutlaka daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü operasyonlar tek başına etkili olamayabilir. Ameliyatın doğru sonuç verebilmesi adına kişinin de dikkat etmesi gereken önemli hususlar vardır. Ameliyattan sonraki ilk iki gün dudak hareketlerini biraz kısıtlamak gerekir. Mümkünse ameliyattan sonra mimiklerin çok az kullanılması gerekir. Yapılan operasyonun etkisini bulmak daha yüksek olur. Mutlaka yüzün zorlanacağı veya operasyonu aşacak hareketlerin yapılmamasına dikkat edilir. Oluşabilecek ağrılarda kesinlikle bu bölgeye dokunulmadan, uzman hekimin önerdiği ilaçlar kullanılmalı.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyat Sonrası Burun Kanatlarında Genişleme Olur Mu?

Hastanın isteği üzerine operasyon gerçekleşmez. Hastanın uzman hekimle yağacağı ön görüşmeyle birlikte şikayetlerini ve isteklerini dile getirir. Uzman hekim bu bilgiler doğrultusunda planlama yaparak hastanın taleplerini karşılar. Planlama yapılırken kişinin yüz anatomisini bozmadan ve hasar bırakmadan yapılır. Dudağın üst kısmını kısaltıp, dudakların daha dolgun görünmesini sağlamak için burun ile adapte edilmesi gerekir.
Burun tabanı ile burun kanatlarında çekilme ve gerilme yapılır. Böylelikle burun kanatlarının genişlemesini engelleyerek, doğal görünüm elde edilir.  Oluşabilecek bu tip sorunlar kısa vadelidir. Tamamen geçici bir durum olduğu için kısa süre içinde ortadan kalkacağından emin olmak gerekir. İyileşme sürecinin bir hafta ile sınırlı olması nedeniyle bir haftanın sonunda bu sorun tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

İnsan vücudunda yapılan uygulamaların ve operasyonların yapılabilir olması için kesi ve dikişlere ihtiyaç duyulabilir. Cerrahi operasyonlarda kesi ve dikişten yardım alınır. Kullanılacak olan dikişler; vücut ile uyumlu olduğu için kişiye zarar vermez ve sağlığı kötü yönde etkilemez. Yapılan dikişlerin vücutta iz bırakma olasılığı vardır. Fakat bu dikişler özel tasarlandığı için zaman içinde vücutta erir.
Eriyen dikişler kendi kendine ortadan kaybolur ve izler azalır. Bazı kişilerde bu izler görülemeyebiliyor. Operasyon sonrasında uzman hekimin talimatlarına uyulması durumunda izlerin tamamen ortadan kaybolduğunu ve görülemeyecek hale gelir. Özellikle sağlıklı beslenme, en etkili durumlardan biridir. İyileşmenin kısa sürmesi, dikişlerin de kısa süre içinde ortadan kaybolmasını sağlar.

Lip Lift Ameliyatından Sonra Hemen Sonuçları Görebilir Miyim?

Cerrahi estetik uygulaması altında gerçekleştirilen Lip Lift üst dudağın yukarıya doğru kaldırılması ve buradaki fazla derinin vücuttan alınmasını hedefler. Daha estetik bir görüntü elde edilir. Ameliyat süresi 1-2 saat ile sınırlı olup, etkisini kısa süre içinde gösterir.
Ameliyattan sonra dikişler olduğu için etkili sonuç alındığı gözlemlenmez. Fakat iyileşme süreci tamamlandıktan sonra bunu gözle görülebilir olduğu anlaşılabilir. Şişlik inip, ödem atıldıktan sonra çok hafif şişlik sorunu görünür. Fakat etkinin sonucunu görmeye engel değildir. Şişliklerin tam anlamıyla ortadan kalktığını görmek için 4-5 haftanın geçmesi gerekir.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı Sonrası Dikişlerin Açılma İhtimali Nedir?

Üst dudak kısmının kısaltılıp dudaklara hacim vermek için yapılan bu uygulamada kesi ve dikişlerden yardım alınır. Cerrahi operasyonlarda kullanılan dikişler; vücut ile uyumlu olup zaman içinde eriyebilen özelliğe sahiptir. Güven verici ve etkili uygulamalar olduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilebiliyor. Yapılan dudak kaldırma ameliyatından sonra dikişlerin açılması oldukça düşüktür.
Dikişlerin açılma durumu olmadığından dolayı güvenli operasyon olarak bilinir. Fakat işlem sonrasında hastanın daha dikkatli davranması gerekir. Alınacak darbe, travmatik zorlamalar gibi durumlarda dikişlerin açılma ihtimali vardır. Böyle sorunların açığa çıkmasıyla birlikte mutlaka zaman kaybetmeden uzman hekime danışarak sorun bildirilmeli. İhtiyaç durumunda tekrardan dikiş yapılabilir veya müdahale edilebilir. Aksi durumlarda enfeksiyon riski artar ve iyileşme süreci uzar.

Yeniden Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı Yapmak Gerekebilir Mi?

Cerrahi operasyon kontrolünde yapılan bu işlemde genelde kalıcı ve uzun vadeli sonuçlar alınır. Fakat bazı hastaların dikkatsiz davranması ve uzman hekimin talimatlarına uymadığı durumlarda çok etkili sonuçlar alamayabiliyor. Çok nadir olarak rastlanan bir durumdur. İşlemin başarısız sonuçlanması durumunda tekrarlanabilir tedavidir. Mutlaka işlemden sonraki 3-6 aylık zaman geçmesi gerekir.
Kişinin üst dudağından alınan fazla deri sonrasında düzenli olarak kontrolleri yapılır. Kontroller belki de operasyonun en önemli etkenlerinden birinde yerini alır. Erken dönemde yapılan müdahalelerle birlikte oluşabilecek sorunların önüne geçilir. Böylelikle operasyonun başarısız sonuçlanması durumunda da müdahale edilebilir özelliği taşır.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı Zararları Var Mı?

Lokal anestezi uygulaması altında yapılan dudak kaldırma ameliyatından sonra dikkat etmek gerekir. Burada hastanın daha hızlı iyileşme sağlayabilmesi ve operasyonun doğru bir şekilde etkili olması için uzman hekiminin talimatları dikkate alınır. Uzman hekimin söylediği zaman içerisinde pansumanların düzenli yapılması büyük önem taşır.
İnsan yaşamı boyunca beklenmedik sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bundan dolayı bazı tedavi yöntemlerine başvurup, sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Lip Lift ameliyatının tatmin edici olması ve kişinin istediğini karşılamasını sağlayan uygulamadır. Yaşlanma etkisiyle ortaya çıkan ince dudak ve sarkık ciltteki sorunun giderilmesi için etkili olur.
Kişiye zarar vermesi veya sağlığını kötü yönde etkilemesi mümkün değildir. Uzun yıllardan beri yapılan ve hala da güvenle tercih edilen tedavi yöntemidir. Eğitimli ve tecrübeli hekimler tarafından yapılmasıyla birlikte sağlıklı sonuçlar alındığından dolayı başarısız sonuçlanmamıştır.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Ameliyatı Fiyatları 2022

Dudak kaldırma ameliyatında fiyatlar hekimin yapacağı işleme ve kullanılacak olan malzemelere göre değişiklik gösterir. Bunun dışında kaldırma yapılacak dudak yapısı ve dudak ebadı da ameliyat fiyatları konusunda etkin rol oynar. 2022 güncel dudak kaldırma fiyatları için hekiminiz ile görüşebilirsiniz.
Çünkü her yıl değişen malzeme ve tedavi fiyatları dudak kaldırma operasyonları fiyatları konusunda da değişikliğe sebep olmaktadır. Dudak Kaldırma Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir