Fue Saç Ekimi Nedir?

Fue Saç Ekimi, saç ektirme yöntemlerinden biridir. Yıpranmış ve bakımsız saçlar kısa bir süre sonra dökülmeye başlar. Genetik faktörlerden dolayı saç dökülmeler meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda çevresel nedenlerden, stres, hormon bozukluğu ve mevsim değişikliği saç dökülmelerine neden olabilir. Yaşın da ilerlemesiyle saç dökülmelerini tetikleyebilir.
Stres, mevsim değişikliği, hormon bozukluğu, çevresel nedenler ve bakımsız saçların döküldükten sonra daha gür ve doğal görünmelerini sağlamak için saç ekimi uygulaması yapılmaktadır. Fue saç ekimi uygulaması sayesinde saçlarınız eskisinden daha gür ve daha sağlıklı olacaktır.

Fue Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Açılımı Foliküler Ünite Ekstraksiyon’dur. Bu uygulama ilk defa 1988 yılında yapılmıştır. Tıbbi literatürde ise 2002 de yerini almıştır. Ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülke tarafından tercih edilen uygulamalardan biri olan Fue saç ekimi uygulaması, kafatası üzerinde herhangi bir delme veya kesi işlemi kesinlikle yapılmaz.
Herkesin rahatlıkla tercih edebileceği ağrısız ve kolay bir işlemdir. Bu uygulama, donör bölge olarak seçilen bölgeden tek tek saç kökü alarak, saçın az olduğu bölgeye implant edilir.
Donör bölge olarak seçilen bölgeden alınan saç kökleri, saçın az olduğu bölgeye toplu bir şekilde değil de tek tek uygulanmaktadır. Bu yüzden de saç köklerinin implantı, seansları uzamaktadır. Günümüzde bu uygulama mikromotor ile yapılmaktadır. Alanında uzman hekimler tarafından uygulanması durumunda olumlu sonuçlar verecektir. Aksi takdirde bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

 Fue Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Foliküler Ünite Ekstraksiyon saç ekimi uygulamasının birçok tekniği bulunmaktadır. Bunlardan biri de Fut yöntemidir. Fut yöntemi; bu uygulamada donör bölgesinde yani enseden cerrahi müdahale ile kafa cildinin bir kısmı kesilerek çıkarılır ve ardından çıkarılan deri parçasının üzerinde yer alan saç kökleri steril bir masa üzerinde tek tek çıkarılır.
Tek tek saç kökleri çıkarıldıktan sonra deri parçası çöpe atılır ve kafada oluşan kesi bölgesi birleştirilir. Bir diğer teknik ise DHİ saç ekimi tekniğidir. DHİ yani Direct hair implant Türkçesi ise direkt saç ekimi anlamına gelmektedir. Bu uygulamaya genellikle kaş ekimi, saç sıklaştırma ve traşsız saç ekimi gibi uygulamalarda başvurulur.
FUE uygulamasında yapıldığı gibi donör bölgeden saç kökü alınır ve ucunda iğnesi bulunan kalem tarzında olan cihaz yardımıyla saçın az olduğu veya hiç olmadığı bölgeye dikkatli bir şekilde yerleştirilir.  Kanal açıldıktan sonra kalemin içinde bulunan saç kökü yerine yerleştirilir. Diğer bir saç FUE tekniği ise ağrısız, acısız ve iğnesiz saç ekimi. Saç ektirmek isteyen kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi ise ağrı ve acı olup olmadığıdır. Bu uygulamada ne ağrı ne de acı yoktur. Deri altına uygulandığından saç ekimi, genel anestezi ile yapılmamaktadır. Genel anestezide uygulanan ilaçlar her bünye kaldıramayabilir. Bu nedenle saç ekim uygulamaları lokal anesteziyle gerçekleşmektedir.

Fue Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Saç ekimi uygulaması diğer eski uygulamalarla kıyaslandığı zaman birçok yenilik ve kolaylık sağladığı için son dönemlerde en çok tercih edilen saç ekimi uygulamalarından biridir.
Eski yöntemlerin aksine daha çok tercih edilmesinin asıl nedeni, kişinin derisinde kesik atmadan yapıldığından daha hızlı iyileşme görülür. Saç ekimi bölgeye kesik, dikiş atmadan yapıldığından kişide kalıcı olarak iz problemi yaşanmamaktadır.
Donör bölgesinden alınan saç kökü tek tek bölgeye yerleştirildiği sırada herhangi bir kanama meydana gelmez ve aynı zamanda ağrı, acı duyulmaz. Uygulamada kullanılan lokal anestezi sayesinde Fue saç ekimi uygulamasını tercih eden kişi sayısı oldukça fazla. Hem doğal görünüm sağlar hem de sağlıklı saçlar çıkar.

Fue Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Fue saç ekimi faydaları ve avantajları saymakla bitmez. Uygulama sırasında deriye kesi atılmadığından, dikiş izi kalma riski de yok.
Çünkü uygulamada saç derisine kesi atılmamaktadır. Ense kısmından alınan saç köküyle kaş, sakal veya bıyık ekimi de yapılır.
İyileşme süresi oldukça kısa, ağrı ise oldukça azdı. İşlemden 6 ay sonra saçlar doğal ve sağlıklı bir şekilde çıkacaktır. Alanında uzman hekimler tarafında yapılması durumunda hiçbir sağlık sorunu meydana gelmemektedir.

Fue Saç Ekimi Sonrası Normal Hayata Dönüş

Birçok insan Fue saç ekimi uygulamasından birkaç gün sonra günlük yaşam rutinine dönebilir. Kabuklar atıldıktan sonra normal yaşam rutinine dönülebilir. 15 gün çok kritik bu yüzden çok dikkat edilmeli. Çok sıcaksa veya güneşliyse evde kalınması gerekir. Aynı zaman da şapka takmak sakıncalıdır.
Saç kökleri 10 gün içinde deriye sabitlenir. Sabitlenen saç kısa bir süre sonra gevşer ve dökülür, ardından kalıcı bir şekilde saçlar uzar. Bu dökülmeler 3 ile 7 hafta arasında dökülür. Yeni saçların çıkması ise birkaç ayı bulabilmektedir. Kişiden kişiye bu süreler artış veya azalış gösterebilmektedir.

Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Uzmanlar tarafından yapılan Fue saç ekimi operasyonu, hayati risk taşımamasına rağmen son derece önemli bir konudur.
Bu yüzden uygulamada dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Bunlardan ilki alın çizgisinin belirlenmesi, saçın ayrıldığı çizginin belirlenmesi, saçın en az olduğu bölge, saçın çıkış yönü ve çıkış açısının doğru bir şekilde hesaplanması gerekir. Tüm bunlar özenle ve dikkatli bir şekilde hesaplanmalıdır.
Her uygulamada da olduğu gibi uzmanlarla çalışılması önerilir. Uygulama yapacak olan kişinin fiyat bilgisinden çok uzman hekimin bilgisi, daha önce yaptığı operasyonlar araştırılmalı ve olumlu sonuçların alınıp alınmadığına bakılmalıdır. Tüm bunlardan sonra fiyat araştırılması yapılabilir.

Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Son teknoloji medikal cihazla enseden alınan saç kökü, saçın az olduğu bölgeye tek tek dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Enseden alınan saç köküyle sadece saç ekimi değil aynı zamanda kaş, bıyık ve sakal ekimi de yapılabilir. Kişinin durumuna göre seanslar süreleri arttırılabilir.
Saç ekimi bir kişide 5 saat sürerken başka birinde 10 saat sürebilmektedir. Eskiye nazaran günümüzde pek çok saç ekimi yöntemi bulunmaktadır. Saç ekimi uygulamasının ilk çıktığı ve uygulama yapıldığı yıllarda olduğu gibi deriye kesi atılmaz ve kalıcı dikiş izi kalmayacaktır. Kişilerde saç dökülmesinin olmadığı ve en sağlıklı saçların çıktığı bölgedir.
Ense kısmı bazı hormonlara karşı duyarsızdır. Bu yüzden saç dökülmesi görülmez. Enseden alınan saç kökü yeterli olması durumunda, vücuttaki kaş, bıyık, sakal gibi bölgelere de ekim yapılabilir. Erkeklerde enseden alınan saç kökü yeterli olmaması durumunda göğüs bölgesinden saç kökü alınır.

Fue Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

Enseden alınan saç kökü, saçın olmadığı bölgeye dikkatli bir şekilde tek tek yerleştirilir. Saç ekimi sonrasında ekilen saçlar kesinlikle dökülmez, doğal ve sağlıklı bir şekilde uzar. Alanında uzman hekimler tarafından yapılması durumunda bu durum mümkündür.
Fakat uzman ekipler tercih edilmemesi durumunda bazı rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Saç ekimi kalıcılığını uzun yıllar sürdürür. Hem sağlıklı bir şekilde hem de doğal bir şekilde ekilen saçlar uzarlar ve dökülmezler.
Saç ekim süresi kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Saç ekim uygulaması 6 saat sürdüğü durumlarda var 8 saat sürdüğü durumlar da olabilmektedir. Seansın ve kişinin durumuna göre işlem sırasında belirli aralar verilerek devam işlem yapılır. Saç kökünü almak bazen 2 bazen de 4 saati bulabilmektedir. Saç kökü alındıktan sonra kısa bir ara verilir ardından işleme devam edilir.

Fue Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Saç ekimi uygulaması sorunsuz ve olumlu sonuçlar almak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Dikkat edildiği takdirde hiçbir sorumla karşı karşıya kalınmayacaktır.
Uygulamaya ense kısmındaki saçların 1 mm olacak şekilde kısaltmakla başlanır. Bu kısaltma işlemi yapıldıktan sonra saç ekimi işlemine başlanacaktır.
Uygulamadan önce saçların mutlaka ama mutlaka saçların temiz olması gerekir. Jöle, köpük gibi bazı kimyasalların saç üzerinde bulunmaması gerekir. İşlem yapılmadan önceki 1-2 hafta önce alkol alınmamalı ve aynı şekilde sigara kullanımı da azaltılmalıdır. İşlemden önceki 1 veya 2 hafta önce kardiyo çalışılmamalı ve vücut yorulmamalıdır.

Fue Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Fue saç ekimi uygulamasından belli bir süre sonra ekilen saçlar dökülür. Dökülen saçlar kişiyi korkutabilir ama korkulacak hiçbir şey yok.
Çünkü ekilip kısa bir süre sonra dökülen saçlar kalıcı bir şekilde tekrar çıkar. Ekim yapılan bölgeye elle veya suyla temas edilmemelidir.
Saç ekimi yapılan bölgeye ilk 15 gün boyunca çok dikkat edilmeli ve sert yastık kullanılmamalıdır. Makas yardımıyla saç kısaltmaları dışında önemli saç kesimleri dışında makinayla veya benzeri araçla saç kesimi yapılmamalıdır. Tüm bu hususlara dikkat edilmesi durumunda hiçbir sorunla karşı karşıya kalmadan süreç başarıyla tamamlanır.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi yaptıran kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcut. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda iyileşme hızı artacaktır ve uygulama olumlu cevap verecektir.
İşlemden sonra kişi çok iyi dinlenmelidir. Sert yastık kullanmamalı, işlem yapılan bölgeye elle dokunulmamalı ve su değmemelidir. Olabildiğince dik durulması önerilir ve seyahat edilmemesi gerekir.
Operasyondan sonraki ilk 15 gün çok önemlidir. Çok dikkat edilmelidir. 15 günün sonunda kişinin duş almasında bir sorun yoktur fakat doktor tarafından önerilen şampuanların kullanılması gerekir. Doğru doktor seçimi de oldukça önemli hususlardan biridir. Bazı sağlık sorunlarının meydana gelmemesi için iyi bir araştırmayla doktor seçimi yapılmalıdır.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Fue Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç ekim uygulamasını genellikle saçı olmayan veya bazı nedenlerden kaynaklı olarak saçı dökülüp, azalan kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Uzmanlar tarafından yapılması olumlar sonuçlar verecektir. Fue saç ekimi yöntemi fiyatı hakkında net bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Kişinin durumu göz önünde bulundurularak fiyat bilgisi belirlenir.
Bu fiyat bilgisi her yıl bazı nedenlerden kaynaklı olarak artış veya azalış gösterebilmektedir. Fue saç ekimi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir