Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz Kapağı Estetiği, sarkmış ve fazla kas dokusunun çıkarılması ile alt ve üst göz kapaklarına uygulanan göz çevresinde oluşan dokuların gerdirilmesine yönelik bir uygulamadır.
Yaşın ilerlemesi ile beraber doğal olarak bazı sarkmalar meydana gelir. Bu durumda göz kapaklarında da torbalanma oluşuyor. Aynı zamanda ciltte bollaşma, renk değişikliği ya da gevşeme gibi durumlar ortaya çıkar. Güneş ışınları, düzensiz uyku, aşırı sigara ya da alkol gibi kullanımlar bu süreci hızlandırır. Göz kapağı estetiği ile bu sorunlar ortadan kaldırılır.
Kozmetik estetik diye adlandırılan bu göz kapağı operasyonu, son zamanlarda en popüler estetik uygulamalar içinde bulunuyor. Yaşlanma ile doğru orantılı olarak alt ve üst göz kapaklarında oluşan sarkmalar dışında genetik olan sebepler, kazalar ya da enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı meydana gelen sarkmalar için de ön planda olan bir uygulama olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Yaşlanma süreci ile beraber cilt aşağı doğru çekilir. Bu durum da alt göz kapağı altında çökme meydana getirir. Göz kapağı estetiği ile cilt kaldırılır ve burada olan yağ paketleri göz altına çukuruna yayılır. Fazla deri ve kas kısmı kesilerek bu işlem tamamlanır. Operasyon sonrası göz altı çukuru hala geçmemiş ise iyileşmeden sonra da göz altı yağ enjeksiyonu gerekebilir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Kozmetik bir uygulama olan bu estetik, pek çok insanı memnun eden sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Özellikle belli bir yaşın üzerinde olan bireylerin yaptırdığı bu işlem için birçok aşama söz konusu olur. Göz kapağı ameliyatından önce dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken detaylar bulunur. Bu detaylara dikkat edildiğinde ortaya çok iyi sonuçlar çıkacaktır.

Göz kapağı estetiği yapılmadan 2 ila 3 hafta önce, bazı vitamin ve ağrı kesiciler ya da kan sulandıran ilaçların kullanılması kesilmelidir. Bazı bitkisel ürünlerin kullanımının bırakılması da kanamanın artmaması için önemli bir etkendir.
Sigara kullanımı, ameliyat sonrası iyileşmede olumsuz bir etki eder. Eğer kullanıyorsanız operasyondan iki hafta önce bırakılmalıdır. Operasyon sonrasında da iki hafta sonrasına kadar kullanılmaması tavsiye edilir.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Cilt, elastik bir yapıya sahiptir. Ancak yaşlandıkça bu durum biraz daha azalmaktadır. Yüz cildinde ortaya çıkan bu elastik kayıp, ilk olarak göz kapaklarına toplanır. Bu yüzden yaşlanmanın belirtisi, göz kapaklarından belli olur. Kişilerde yorgun, donuk ve yaşlı bir görünüm vermeye sebep olur. Bu yaşlanma belirtileri;

Bu gibi belirtiler ile oluşan göz kapağı düşüklüğü, bazen görmeyi önleyecek kadar fazla olabilir. Fonksiyonel olarak da bu durum tedavi edilmelidir.

Göz Kapağı Estetiği İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz kapağı ameliyatından sonra kullanılan anesteziye bağlı olarak 1 ila 4 arasında hasta taburcu edilebilir. Bu ameliyatta sonra genelde göz çevresinde gerginlik, yanma gibi şikayetler olabilir. Operasyondan 3 gün sonra ödem azalmaya başlar. Hastanın sosyal yaşantısına dönmesi yaklaşık 7-10 gün arasında görülür.
Operasyondan sonra 3 hafta boyunca ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. İlk haftalarda bulanık görme ya da ışık hassasiyeti olabilir. Bu yüzden dış ortamlarda güneş gözlüğü takılması tavsiye edilir. Şişlik ve morarma hastaya göre değişkenlik gösterir.

Göz Kapak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Bu operasyon daha çok 35 yaş üzerinde olan bireyler için yaptırılmaktadır. Bu yüzden göz kapaklarında yaşlanma belirtileri sık sık bu yaşlardan sonra görülmektedir. Göz kapağı estetiği, göz kapaklarında devam eden yaşlanma durumunu bitiremez. Ancak 7-8 sene kadar bir etki göstermektedir. Kişilerdeki yorgun ifade yerine canlı ve dinç bir görünüm bırakır. Oldukça tercih edilen bu yöntem, pek çok hastayı memnun bırakmıştır.

3. Göz Kapağı Nedir?

Üçüncü göz kapağı, gözü koruma ya da nemlendirme işini gören saydam ya da yarı saydam olan bir göz kapağı olmaktadır.

Göz Kapak Estetiğinde İzler Nasıl Gizlenir?

Ameliyat türü fark etmeksizin her operasyonda küçücük de olsa bir iz geride kalır. Alt tabaka yani dermis, bütün operasyonlarda tahrip olur ve estetik ameliyatlarda bir iz kalır. Geride kalan bu izin iyileşme sürecinin bilinmesi, bu dönemde yapılması gereken kontrol ve tedbirlerin alınması; belirgin olmaya bir sonuca ulaşmada faydalı olacaktır.
Yaraların iyileşmesinde cildin bütün tabakaları farklı seviyelerde de olsa bu döneme katılır. Onarıcı hücreler işleri bitince yara bulunan alandan uzaklaşır. Yaraların iyileşme süreleri sağlıklı insanlarda farklılık göstermektedir. Hücrelerin tamamen işini bitirip uzaklaşması ise yaranın ten rengine gelmesi ile belli olur. Yara izi ten rengine dönene kadar pembe, daha sonra ise hafif mor ve kahverengi gibi bir renk oluşur. Bu süreçlerde yara izi, güneşe maruz kalmamalıdır. Bu yüzden yazın güneş gören yerlere ameliyat yapılmaz.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği yahut göz kapağı düşüklüğü operasyonu, bölgelerde bulunan fazla deri ve kas dokusunun kesilip çıkarılması işlemi olmaktadır. Ameliyat izi görünmemesi açısından göz kapağı katlanma çizgisinden bir kesi yapılır. Alın germe ve kaşları yukarı kaldırma uygulaması ile beraber yapıldığında çok daha iyi kozmetik olan sonuçlar verir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Alt göz kapağı sorunu ile deride incelme meydana gelir. Çizgilerde belirgin bir görüntü oluşur. Bu durum oldukça can sıkıcı bir hale gelir. Alt göz kapağı ile bu görüntüden kurtulmak oldukça kolaylaşmıştır.
Alt göz kapağı estetiği işleminde, kirpik kısmının altından bir kesi yapılır. Göz kapağı derisi ile kaldırılır. Yağ yastıkları göz çukuru kenarına yayılır. Göz altında meydana gelen çöküntü giderilir. Yanağın kaldırılması ve yağ yastıklarının yayılması ile yetersiz gelmesi durumunda ise yağ enjeksiyon adımı kullanılabilir.
Derideki ve kaslardaki bollaşma ortadan kaldırıldıktan sonra kas dokusu da göz çukurunun dış duvarına asılır. Bu şekilde yağ yastıklarına da yardımcı olur. Yüz bir bütün olarak ele alınır. Bu yüzden genel olarak orta yüz germe ameliyatı ile beraber yapılır. Uygulama sırasında ise genel anestezi verilir. Gerek duyulan ek işlemler ve girişime göre farklılık gösterse de göz kapağı estetiği yaklaşık olarak 2 ila 4 saat arası sürdüğü bilinir.

Göz Kapağı Estetiği Yaptıranların Yorumları

Göz kapağı estetiği yaptıranların yorumları oldukça iç açıcı olmaktadır. Özellikle belli bir yaş üzerindeki bireylerin yaptırdığı bu yöntem, genel olarak memnuniyet vermektedir. Bu uygulama için yapılan yorum; yaptırıldığı ortam, uygulayan doktor ve kullanılan cerrahi yöntemlere göre farklılık göstermektedir.
Elverişli olmayan ortamda yapılan işlemlerin, olumlu bir sonuç vermesi oldukça düşüktür. Birçok kişinin yaptığı yorumlarda en önemli etken, uygulamayı yapacak doktorun planlı ve deneyimli olmasının ne kadar önemli olduğu konusudur. Doktorun planlı ve tecrübeli ilerlemesi hem hastanın psikolojisini hem de iyileşme sürecini olumlu bir yönde etkiler. Deneyimli bir doktor ile sağlıklı bir ameliyat dönemi geçirilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları 2022

Bu operasyon uygulanırken; kullanılan cerrahi yöntem, uygulamayı yapan doktor ve işlemin görüldüğü ortam oldukça önemli bir konudur. Göz kapağı estetiği fiyatları, bu özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Göz kapağı estetiği fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir