Liposuction

Liposuction, ne zaman yapıldığı, içerdiği riskler ve işlemden sonra nelere dikkat edilmesi gerektiği oldukça önemlidir. Bu konuda uzman olan hekimler tarafından yapılması tavsiye edilir. Zayıflamak için sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında liposuction yer alır.

Liposuction Nedir?

Günümüzde zayıflamak amaçlı uygulanan işlemler arasında yer alır. Liposuction, yağ dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Kozmetik nedenler genellikle bu işlemde bir rol oynar.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction ile fazla yağlar bir kanül yardımıyla emilir. 1970’lerden beri kullanılan bir tedavidir. Bugün yılda 200.000’e varan operasyonla Türkiye en yaygın kozmetik operasyonlardan olan bir ülkedir.

Liposuction Öncesi

Operasyon öncesi hazırlıklar olabilir. Bunun için doktorunuza danışabilirsiniz. Liposuction, kozmetik olarak rahatsız edici yağ birikintilerini gidermek için uygundur. En yaygın olarak bacaklar, kalçalar veya uyluklar tedavi edilir.  Liposuction aşağıdaki hastalıklar da yapılmamalıdır:

Sıklıkla mevcut olan selülitler, genellikle liposuction ile azaltılamaz. Ameliyat sonrasında ciltte oluşan morluklar da artabilir.

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Vücudunu şekillendirmek isteyen kişiler yaptırabilir. Deneyimli bir doktor seçmek için zaman ayırmanız önerilir. Operasyonlar genellikle plastik cerrahlar veya dermatologlar tarafından yapılır. Liposuction’ın tüm kapsamını doktorunuzla tartışın.
İsteklerinizi ve fikirlerinizi net bir şekilde formüle edin, ancak o zaman hedefinize gerçekçi bir şekilde ulaşılıp ulaşılamayacağına karar verebilirsiniz. Diğer tüm plastik cerrahi prosedürlerinde olduğu gibi, operasyondan iki hafta önce liposuction için sigara ve kan sulandırıcı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Vaser Liposuction

İnce kanüller yardımı ile yağların alınması işlemidir. Ayrıca liposuction, dokulardaki fazla yağın alınmasını sağlayan cerrahi bir işlemdir. Tedavi ayakta ve lokal anestezi altında yapıldığından hasta için ağrısızdır. Liposuction’da en önemli şeyler: Düz karın, pürüzsüz ve ince uyluklar ve sıkı kalçaların oluşturulmasıdır.
Kadınlar görünümlerinden memnun olmadıklarında, vücudun bu bölgelerini iyileştirmek genellikle istek listelerinin başında gelir. Bununla birlikte, vücut yağının dağılımını belirleyen genetik yapımız hakkında çok az şey yapılabileceğinden, egzersiz ve katı diyetler genellikle beklenen sonuçlara yol açmaz. Vücudu şekillendirmek ve tonlamak için tasarlanan liposuction bu nedenle genellikle rüya gibi bir şekle giden yol olarak görülür.

Lazer Liposuction

Tedavide lazer işlemi uygulanır. Zayıflamak için tercih edilir. Her şeyden önce, kozmetik etkileri vardır. Artık fazla yağın yeniden üretilebileceğine dair kanıtlar vardır. Bunun arkasındaki mekanizma belirsizdir. Önceki obeziteden gelen kalıcı hormonal sinyaller, yeni yağ depolanmasından sorumlu olabilir. Bunu değiştirmenin en iyi yolu diyetinizi değiştirmek ve daha fazla egzersiz yapmanızdır.

J-Plasma ile liposuction

J-Plasma vücuttan fazla yağların alındığı bir tedavi işlemidir. Operasyon sonrasında bir ila iki hafta sonra doktor ilk kontrolü yapacak ve dikişleri alacaktır. Başka bir kozmetik kontrol, olası cilt küçülmesi meydana geldikten üç ila dört ay sonra gerçekleştirilir. Nihai sonucu görmek dört ila altı ay sürebilir.
Liposuction her zaman risk içerir. Nitelikli bir profesyonel tarafından tedavi edildiğinde, liposuction kozmetik olarak kabul edilebilir olabilir.
Düz bir karın, pürüzsüz, ince uyluklar ve sıkı bir popo: Kadınlar görünümlerinden memnun olmadıklarında, vücudun bu kısımlarını iyileştirmek genellikle istek listelerinin başında gelir. Liposuction vücut şekillendirme için sürdürülebilir bir çözümdür.

Liposucution Yöntemleri Nelerdir?

Birkaç farklı liposuction tekniği vardır. Nemli liposuction / şişme liposuction: Lokal anestezi, adrenalin ve bikarbonat ile vücut aktif bileşenlerin bir karışımı ile durulandıktan sonra liposuction işlemi yapılır. Bu teknik liposuction için tercih edilen yöntemdir. Kuru liposuction: önceden sulama yapılmadan liposuction yapılır.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Karın bölgesinde sıklıkla tercih edilir. Liposuction ne zaman anlamlıdır? Birincisi, liposuction kilo vermenize yardımcı olmaz. Liposuction sırasında alınabilecek yağ dokusu miktarı sınırlıdır. Bu nedenle, sorumlu bir doktor, sadece vücut konturunu iyileştirmek için fazla kilo vermek adına asla liposuction önermez. Yeterli egzersiz ve sağlıklı beslenmeye rağmen fazla kilolar verilirse, ancak yağ inatla sorunlu bölgelere yapışırsa liposuction mantıklıdır.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Sonuçlar diyet programları ile uzun süreli etkilidir. Liposuction, patolojik bir yağ dağılımı bozukluğu olan lipödemin klinik tablosunu önemli ölçüde iyileştirebilir. Bu durumda kilo kaybı sağlanmaz, sadece lipödemde oluşan patolojik yağların kalıcı olarak uzaklaştırılması gerekir. Başarılı bir liposuction sonrası ameliyat edilen bölgelerde lipödem genellikle tekrarlamaz.
Ancak lipödem tedavi edilebilir bir hastalık olarak görülmediği için işlem sonrasında hastalık devam eder. Bu nedenle diyet, egzersiz ve hepsinden önemlisi düzenli lenfatik drenaj ve masajlara dikkat edilmelidir. Liposuction özellikle lipödemin erken evrelerinde faydalıdır ve erken çıkarılırsa uzun vadede semptomları hafifletebilir.

Liposuction Ameliyatı Sonrasında Neler Yapmalıyım?

Liposuction sonrası nelere dikkat edilmelidir? Ameliyat masasına bir kompresyon bandajı veya sıkı bir kemer yerleştirilir. Bu, işlemden sonra cildin daha iyi kasılmasını sağlar. Ayrıca bandaj, liposuction sırasında oluşan boşlukların doku sıvısı ile dolmasını veya diğer görünür etkilerin oluşmasını engeller.

Ağrılar Çok Olur mu?

Hayır olmaz. Doktorunuza, özellikle ayaktan liposuction ile ilgili komplikasyonlar varsa, operasyona bir anestezistin eşlik edip edemeyeceğini sorun. İşlem 20 dakika ile iki saat arasında sürer.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Ultrason tedavileri yağ dokusunu yumuşatır ve sonraki emilimini kolaylaştırır. Bunlara “Güç Yardımlı Liposuction”, “Ultrason yardımlı aspirasyon lipektomi” ve “Titreşim yardımlı liposuction” işlemleri denir. Teorik olarak vücudun her bölgesi liposuction yapma imkânı sunar. Bununla birlikte, en yaygın yapılan bölge uyluk ve karındır.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile Mi Yapılır?

Bu yapılacak operasyonun büyüklüğüne göre değişebilir. Erkeklerde meme büyümesi olan jinekomasti de liposuction için yaygın bir nedendir. Jinekomasti çoğunlukla yatkın veya hormona bağlı olduğundan ne egzersiz ne de diyette radikal bir değişiklik erkek memesini iyileştiremez.

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Liposuction riskleri nelerdir? Komplikasyon olasılığı, diğer şeylerin yanı sıra, çıkarılan yağ dokusunun miktarına bağlıdır. Lokal anestezikler ve adrenalin kardiyovasküler sistemin işleyişini bozabilir. Karın organlarına ve kan damarlarına yönelik yaralanmalar enfeksiyonlara ve embolilere yol açabilir.

Liposuction Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir mi?

Hayır yapılamaz. Liposuction ile sadece klasik yöntemle açık yağ hücrelerini kırmak değil, 6’lı modellemede olduğu gibi vücudun belirli bölgelerini yeniden şekillendirmek de mümkündür. Birçok erkeğin arzu ettiği karın kaslarına ulaşmak için karın içindeki çeşitli noktalardan yağ hücreleri emilir ve bazen istenilen noktalara yeniden enjekte edilir.

Bir Seferde Kaç Litre Alınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir mi?

Ameliyattan önce doktor, cildinizde liposuction için uygun bölgeleri (uyluk, karın vb.) işaretlemek adına bir kalem kullanacaktır. Liposuctionda, yağ dokusundaki küçük bir kesiden bir kanül itilir. Durulama sıvısı daha sonra çıkarılan yağa 1: 1 oranında enjekte edilir. Tek seferde vücut bünyenize göre alınacak miktar belirlenir.

Liposuction Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

Kilo verme amacı ile yapılır ve kişi yediklerine dikkat etmezse işlem işe yaramayabilir. Liposuction diğer estetik-tıbbi işlemlere hazırlanmak için de kullanılabilir. Örneğin meme büyütme veya otolog yağ ile kırışıklık tedavisi yapılabilir.
Burada asıl tedaviden önce vücudun kendi yağını elde etmek için liposuction yapılır. Normal liposuctionda olduğu gibi önceden belirlenmiş yerlerden alınır. Otolog yağ tedavisinin yapılabilmesi için yeterli yağ hücresine sahip vücut bölgelerine ihtiyaç vardır.

Lazer Lipoliz Nedir ve Liposuction ile Farkları Nelerdir?

Lazer ile yapılan bir operasyondur. Çok zayıf kişilerde liposuction ile vücut şekillendirme genellikle mümkün değildir. Kendi yağ dokunuz alındıktan sonra tedaviye göre hazırlanır ve deri altına enjekte edilir.
Otolog yağ tedavileri, hyaluronik asit veya silikon implant gibi yabancı maddelerin kullanıldığı yöntemlere göre daha az riskli olduğu için oldukça popülerdir. Özellikle otolog yağ ile meme büyütme olmak üzere iki müdahalenin kombinasyonu vücut için çok streslidir ve bu nedenle ameliyattan sonra daha uzun bir iyileşme süreci gerektirir.

Yağ Alınan Bölgelerde Tekrar Yağ Oluşur mu?

Kişi yediklerine dikkat etmezse oluşabilir. Memedeki fazla yağ dokusu da liposuction ile kalıcı olarak alınabilir. Bu prosedürün nispeten az komplikasyona sahip olduğu kabul edilir ve bu nedenle genel anestezi olmadan yapılabilir. Meme uçlarının olduğu bölgede gerekli kesiler yapılır. Ortaya çıkan depresyon daha sonra minimum yağ dağılımı ile en uygun şekilde düzeltilebileceğinden hiçbir iz oluşmaz.

Yağ Alma Ameliyatı Kilo Verdirme Amacıyla Yapılabilir mi?

Hayır yapılamaz. Ayrıca yoğun antrenman veya kalıcı bir diyet sadece klasik karın yağını azaltmakla kalmaz. Vücut hücrelerindeki yağ yüzdesi de vücutta azalır. Bilinen sorunlu bölgelerde vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla yağ bulunması genellikle vücuttan kaynaklanır. Kadınlar için tipik sorunlu bölgeler kalçalar, karın ve uyluklardır.

Bir Seferde En Fazla Ne Kadar Yağ Alınır?

Kişinin vücut yapısına göre değişebilir. Durulama suyunun içeriği anestezik etkiye sahipken, bikarbonat yağ hücrelerinin patlamasına neden olarak aspirasyonu kolaylaştırır. Adrenalin kan kaybını azaltır.
Yaklaşık bir saat maruz kaldıktan sonra, yağ ve sıvı emilecektir. Toplamda dört litreden fazla yağ emilmemelidir. Cerrah sadece istenen miktarda yağı alır (cerrahlar bunu genellikle alınan yağ miktarına göre hesaplar).

İstenilen Her Bölgeden Yağ Alınabilir mi?

Belirli bölgelerden alınması tavsiye edilir. Operasyon sonrası ölümlerde olabilir. Araştırmalar, yaygın ölümlerin aşağıdakilerden kaynaklandığını göstermiştir:

Ayrıca liposuction, yara izi, kanama, morarma, cildin daha da koyulaşmasına (hiperpigmentasyon), sinir yaralanmalarına ve yara iyileşmesinin bozulmasına neden olabilir. Müdahalelerin yüzde 20’ye kadarı kozmetik olarak tatmin edici olmayan sonuçlara yol açar.

Ameliyat Sonrası Korse Ne kadar Süreyle Giyilir? Sonrasında Neler Yapmak Gerekir?

Vücut sıkılığını korumak için ilk 1-2 hafta giyilebilir. Acil bir durumda hızlı tepki verebilmek için operasyondan 24 saat sonra izlenmeniz gerekir. Ameliyat sonrası kanama hemen görülmeyebilir. Bunun belirtileri arasında özellikle otururken baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı, terleme veya çarpıntı olabilir. Liposuction sonrası bu belirtileri yaşıyorsanız hemen bir doktora görünün.
Birkaç hafta boyunca tam banyolardan kaçınmalısınız. Özellikle büyük operasyonlar sırasında fiziksel efor ve spor faaliyetlerine yaklaşık dört hafta ara verilmelidir.

Liposuction Fiyatları 2022

Doktorunuzdan fiyatlar konusunda bilgi almanız önerilir. Erkeklerin özellikle midelerinde ve kalçalarında inatçı yağ birikintileri vardır. Bu nedenle, vücut yağı bir bölgede inatçıysa ve diğer yöntemlerle alınamıyorsa liposuction yararlıdır.
Liposuction, rahatsız edici selülit adı verilen eşit olmayan şekilde dağılmış vücut yağlarından kurtulmaya da yardımcı olabilir. Üst ve alt karın, kalça ve uylukların yanı sıra ön kol, sırt, baldır, diz ve ayak bileklerindeki yağ yastıkçıkları liposuction ile azaltılabilir. Liposuction Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir