[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi, özellikle erkeklerde sıkça görülen kellik problemi için harika bir çözüm yoludur. En iyi seçenek olan bu işlemi derinlemesine açıklamak istiyoruz.
Kellik, farklı yoğunlukta olmasına rağmen, 50 yaşına kadar olan bireylerde daha yüksek bir insidansa sahiptir. Popülasyonumuzu çeşitli şekillerde etkiler ve etkilenen popülasyon yıllar içinde artma eğiliminde olduğundan tüm yaş gruplarına yayılabilir.

Saç Ekimi Operasyonlarında Teknolojinin Katkısı

Günümüz teknoloji imkânları doğrultusunda saç ekiminde gelinen noktaya bakılacak olursa epey kat edilen bir yol ortaya çıkmıştır. Saç ekimi artık uzun yıllardır kellik problemi ile başa çıkmaya çalışılan birçok yöntemi geride bıraktı. Kişiler bu uygulama sayesinde herhangi bir ağrı sızı hissetmeden saç ekimi yaptırabiliyorlar.

Saç Ekimi Kimlere Uygundur?

Saç dökülmesinden mustarip birçok kişi tarafından tercih edilebilir. Saç ekimi, artık saç olmayan kısımlara köklerin ekilmesi işlemidir. Bu sayede hasta için saç köklerinin reddedilme riski olmadan tekrar büyüyecektir. Günümüzde saç ekimi alanındaki teknoloji ile saç çizgisinin yeniden kazandırılması mümkündür.
Saç ekimi, uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Çekim ve implantasyon bölgesindeki hassasiyeti ortadan kaldıran lokal anestezi uygulandığından ekim işlemi ağrısızdır. En çok kullanılan ve güncellenen işlemlerden biri olan FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği, foliküler üniteler tek tek çıkarılıp implante edildiğinden daha iyi sonuçlar vererek doğal bir son görünümü garanti eder.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Birkaç farklı saç ekimi yöntemi vardır. En bilineni Fue tekniğidir. Bununla birlikte, naklin nihai sonucu esas olarak foliküler materyalin kalitesine, kullanılan ekipmana ve bunu gerçekleştiren profesyonellerin uzmanlık derecesine bağlıdır.
Kişi operasyonda TV izleyebilir, konuşabilir, cep telefonu kullanabilir. Müdahale profesyoneller tarafından ve uygun ekipman ile yapıldığı sürece asla iz bırakmaz. Sonuçlar yüksek kalitede olacak ve uygulama hızlı bir şekilde yapılacaktır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi oldukça güvenilir bir işlemdir. Ayrıca özel ekipmanlarla ve en yüksek teknoloji ile üretiliyorsa herhangi bir problem yaşanmamaktadır.
Saç dökülmesinin normal olup olmadığının tespit edilmesi gerekebilir. Örneğin, aşırı saç dökülmesini kontrol altına almak önemlidir. Aşırı dökülme ihtimali çok yüksek olduğundan saç değerlendirme konsültasyonuna gidilmesi önerilir.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

En bilinen avantajı kişiye kaybettiği öz güveni geri kazandırmasıdır. Büyük duygusal stres durumlarından geçmenin, stresli olmayan birine kıyasla 11 kat daha fazla saç dökülmesine neden olabileceği kanıtlanmıştır. Bu durum hem erkeklerde hem de kadınlarda belirsiz olabilir.
Saç lastiklerin, özellikle çok sert ve agresif bir malzemeden yapıldıklarında neden olduğu hasar fazla olabilir. Bu nedenle saç tokalarında silikon veya kumaş astar tercih edilir. Aksi takdirde saça zarar verebilirler ve ürettikleri büzülme nedeniyle dökülmeye daha yatkın hale gelebilirler. Elastik bantların uzun süre kullanılması veya saçın aşırı agresif bir şekilde fırçalanmasından kaynaklanan çekişmeli bir saç dökülmesi de olabilir.

Saç Kökü Nedir?

Kafa derisi altında bulunan kıl kökleridir. Saç dökülmesi durumundan etkilenen kişi daha az çekici ve daha güvensiz hissetmeye başlayabilir. En temel sosyal veya profesyonel ilişkilerden bile kaçındığı için benlik saygısı kaybı da yaşayabilir. Bu nedenle, kelliğin etkilenenlerin yaşamı ve sağlığı üzerinde önemli sonuçları vardır. İzolasyon ve depresyonu artırır. Ayrıca kellik günümüzde genç nüfusu ekiler durumdadır ve Hastalar klinik bir ortamda tedavi edilmelidir.

Saç Yapısı ve Saç Yapısı Çeşitleri Nedir?

Birçok kişiye göre farklı saç yapıları olabilir. En bilindik saçlar düz ve dalgalı olanlardır. Alopesi problemleriyle karşı karşıya kalındığında, takip edilecek tedaviyi belirleyecek bir teşhis koyacak bir tıp uzmanının değerlendirmesine sahip olmak en iyisidir. Topikal ürünler, ilaçlar, saç tedavileri ve / veya saç ekimleri arasında değişebilir.
Ancak kelliğin kesin tedavisini oluşturan en etkili yöntem saç ekimidir. Folikül ve kafa derisinin kalitesini doğrulamak için bir saç değerlendirmesi yapması hayati önem taşır.
Elbette genetik kalıtım, saç dökülmesinde anahtar rol oynar. Bu süreç, durumu ağırlaştıran dış faktörlerden (stres, yiyecek, ürünler veya agresif kuaförlük teknikleri) etkilenebilir. Sorun çözüldükten sonra en etkili çözüm, donör bölgeden sağlıklı foliküler ünitelerin alınması ve ardından etkilenen bölgeye nakledilmesi olan saç ekimidir.

Hangi Aylar Saç Ekimi için Uygundur?

Genellikle ilkbahar ve yaz ayları önerilebilir. Genetik, saç dökülmemizi etkileyebilecek başka bir faktördür. Bu sorun için doğal bir çare olmamasına rağmen yine de giderilebilir.
Operasyondan altı ay sonra, sonuçlar görünmeye başlar ve her ay daha belirgin hale gelir. Ancak çoğu durumda, özellikle tamamlayıcı tedavilerle, üç ila dört ay sonra gözle görülür sonuçlar elde etmek mümkündür.
Saç ekimi için bir klinik nasıl seçilir? Saç ekimi titiz ve çok zahmetli bir işlemdir, saç ekimi yüksek teknik bilgi ve deneyime sahip, sayısız ekimle kendini kanıtlanmış bir klinik ekip gerektirir.

Saç Ekimi için Yaş Sınırı Nedir?

Herhangi bir yaş sınırı yoktur. Bu prosedürün sonuçları, ilgili maliyet, deneyim derecesi ve kullanılan teknoloji gibi hususlar göz ardı edilirse koşullandırılabilir.
Çift Ekstraksiyon Cihazı adı verilen teknolojiyi ile daha fazla foliküler üniteyi yarı sürede nakletmeyi başardığı için uzmanlar mümkün olan en iyi sonuçları sağlayan yüksek hassasiyetli motorlu bir ekipman kullanır.
Saç grefti ameliyatı öncesi ne yapmalı? Saç grefti lokal anestezi altında gerçekleştirilen küçük, minimal invaziv bir ameliyattır. Ancak her cerrahi işlemde olduğu gibi her şeyin olması gerektiği gibi gitmesi için önceden hazırlıklar yapılmalıdır. En sık kullanılan ilaçların çoğu ameliyatın performansını etkilemese de herhangi bir ilaç alıyorsanız, genellikle ameliyat tarihinden iki hafta önce başlayan saç greftinin ameliyat öncesi aşamasıdır.

Saç Ekimi Sonucu Ne zaman Görülür?

Sonuçlar ortalama 3-4 ay içinde alınabilir. Ameliyat sonrası kan pıhtılaşma problemlerini önlemek için müdahaleden en az bir hafta önce aspirin ve antienflamatuar ilaçların kesilmesi önerilir. Bu, operasyon sırasında aşırı kanamayı önlemek içindir, ancak sizin durumunuzda gerekliyse doktorunuz sizi bilgilendirecektir.
Genel olarak, antidepresanlar, antikoagülanlar, antibetablokerler vb. gibi herhangi bir ilaç alıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Saç Nasıl Yıkanır?

Doktor tavsiyelerine dikkat ederek yıkanmalıdır. Tütün, alkol ve kafeinden kaçının. Müdahaleden önceki ve sonraki günlerde diyetinize dikkat etmeniz, kafein ve alkolsüz içecekleri diyetinizden çıkarmanız şiddetle tavsiye edilir. Uzmanınız size alkol ve tütünü bırakmanızı tavsiye edeceklerini birkaç gün önceden söyleyecektir ama alkol için en az 2-3 gün, ideal olarak tütün için 8 gün önceden bırakın.
Müdahale günü, ameliyat gününden saatler önce saça kozmetik uygulamaktan kaçınarak greft sabahı normal rutininizi takip etmek en iyisidir. Ayrıca, cerrahınızın günler öncesinden görüşeceği bir şey olan saçınızı kesmemeniz veya tıraş etmemeniz de önerilir. Amaç, saçı mümkün olan en doğal haliyle bırakmanızdır.
FUE tekniği ile hiç aç kalmanıza gerek yoktur. Ancak hafif bir kahvaltı yapmanızı öneririz. Bir gün önceki akşam yemeği de çok ağır olmamalı ve az yağlı olmalıdır.

Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer ve Konforlu Mudur?

Kısa süreli ve konforlu bir operasyondur. Saç ekimi sonrası dönemde alkol ve tütün kontrendikedir. Bu kontrendikasyonun nedeni, alkollü içeceklerin dolaşım sistemimizi etkileyerek kanın pıhtılaşmasını etkilemesidir. Benzer şekilde, alkol dehidrate olduğu ve kafa derisinin durumunu doğrudan etkilediği için operasyonların devamlılığını tehlikeye atabilir. Alkol ve tütün gibi zararlı maddelerin ortadan kaldırılması iyileşmeyi hızlandıracaktır.
Ayrıca müdahale sonrası doktorun yazabileceği ilaçlar (antibiyotikler, antienflamatuarlar) ile alkol tüketiminin neden olduğu A vitamini azalması arasındaki etkileşimden kaçının.

Saç Ekimi Operasyonu Esnasında Ağrı Veya Acı Hissedilir mi?

Hayır hissedilmez. Günde 15-20 adet sigara içiyorsanız uzman doktorun müdahaleden en az bir veya iki hafta önce bu alışkanlığı bırakmamızı önereceğini unutmamalıyız. Aksi takdirde nakledilen foliküler ünitelerin ölmesi veya düzgün iyileşmeme riski vardır. Sigara içmeyle yakından ilişkili bir diğer komplikasyon ise sigaranın neden olduğu vasküler bozulmaya bağlı olarak nakil bölgesinde nekrozdur. Bu sadece saç ekiminde değil tüm cilt müdahalelerinde görülen bir komplikasyondur.
Saç ekimi yaptırmadan önce alkol ve sigarayı bırakmam gerekir mi? Kanama durumunda komplikasyonları önlemek için herhangi bir cerrahi müdahaleden birkaç gün önce alkol tüketiminden kaçınılması önerilir. Sadece lokal anestezi gerektiren bir operasyon olsa da saç ekimi öncesi en az bir veya iki hafta önce sigaranın bırakılması önerilir.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Kaç Gün Ayırmalıyım?

Seanslar kişiden kişiye değişebilir. Gün ayırımı için doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Donör bölgeden yapılan küçük kesilerden alopesi bölgesindeki nakledilen foliküllere kanamaya neden olabileceği unutulmamalıdır.
Saç ekiminden sonra tekrar ne zaman alkol alabilirim? Saç grefti hızla iyileşir ve hemen normal bir yaşam sürdürebiliriz. Ancak uzman tarafından reçete edilen antibiyotik veya antienflamatuar gibi alkollü içeceklerin alımına veya farmakolojik tedavinin sonuna kadar devam edilmemesi önerilir. Bu aradan sonra sigarayı bırakamıyorsanız ideal olarak ekimden 8 gün sonra sigaraya devam edin.

Saç Ekim Kaç Yıl Dayanır?

Operasyondan sonra saçlarınız uzun süre sizlerle beraber kalır. Ameliyattan önce ne zaman içmeyi bırakacağınızı ve ameliyattan sonra ne zaman tekrar içeceğinizi önerebilmeleri için düzenli alkol ve tütün kullanımınızı dürüstçe açıklamanızı öneririz. Saç ekimi işleminde teşhisi koyarken, tıbbi ekipler alışkanlıklarınız hakkında size sorular soracaktır.

Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Saç ekiminden çok memnun kaldım. Operasyon öncesi rahat giysiler giyilmesini öneririm. Bu sayede yeni ekilen kökler tehlikeye girmez ve donör bölgeyi tahriş etmemek için tedavi edilen alanda sürtünme önlemiş olur. Saç ekimi yaptıran kişilerin yorumları şu şekildedir;

Uykusuzluk, stres ve dengesiz beslenme saçımızın ve saç derimizin durumunu büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle saç ekiminde alkol ve tütün kullanımı her zaman gözden geçirilmesi gereken bir konudur. Bu konularda dikkatli olunmasını öneriyorum.

Saç Ekimi Fiyatları 2022

Güncel bilgileri doktorunuza danışarak öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Alkol ve tütün saç sağlığına zarar verir. Saç ekimi yaptırırken, sağlık ekibinin talimatlarını her zaman takip etmek esastır. Bu süreçte alkol ve tütün tüketimini ortadan kaldırmak tavsiyeler arasındadır.
Bir saç ekiminin başarılı sonucu, şüphesiz, hastanın sorumluluğu kadar cerrahın beceri ve deneyimine de bağlıdır. Alkol ve tütünün saç sağlığını etkileyen toksik maddeler olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu alışkanlıklara sahip kişilerin saçları daha kalitesiz, daha ince, daha az elastiktir ve daha az besin alır. Ayrıca tütün saç dökülmesini hızlandırabilir. Saç Ekimi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]