Vajina Daraltma( Vajinoplasti) Nedir?

Vajina Daraltma, vajina içerisinde ve vulva bölgesinde meydana gelen deformasyonların cerrahi olarak giderilmesi işlemidir. Vajinada oluşan deformasyonlar zaman içerisinde baız olumsuzluklara sebep olabilir. Gelişen teknoloji sayesinde kısa süreli operasyonlar ile bu durumlar değiştirilebilir. Kadınlar vajinalarında bulunan estetik olmayan tüm yapıları diledikleri zaman aldırabilirler.

Vajina Gençleştirmenin Sebepleri Nelerdir?

Vajina gençleştirme sebepleri her kadında farklılık gösterebilir. Genel olarak bakıldığında işlevsel ve estetik olmak üzere ilk ana sebep üzerine bu işlem yapılır. Genç yaşa sahip bir kadın dilediği zaman uzman hekime giderek vajina daraltma ve vajina gençleştirme işlemi yaptırabilir. Her kadının genetik yapısı birbirinden farklı oluğu için aynı nedenlere dayalı operasyonlar gerekmeyebilir.

Vajina Daraltma Neden Yapılır?

Kadınların sık tercih ettiği vajina daraltma işleminin başlıca nedenlerini sıralarsak;

Sıraladığımız bu nedenle sarkma derecesinin cerrahi müdahale gerektirdiğini gösterir. Bu nedenle sizlerde bu sorunları yaşarsanız yaşam kalitenizi daha fazla olumsuz etkilememek için uzman hekime giderek muayene olmalıdır.

Vajinoplasti Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalı?

Ameliyat sonrasında hafif dereceli kanamaların oluşması normaldir. Sızıntı şeklinde olan bu kanamalara doktorun önerdiği şekilde pansuman yapılmalıdır. Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Enfeksiyon oluşmaması için mutlaka bu ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. İlk 1 ay spor yapılmamalıdır. En az 4 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar kanamayı artıracağı için kullanılmamalıdır. Alkol ve sigara gibi yara iyileştirmesini geciktirecek maddeler kullanılmamalıdır.

Vajinoplastinin Avantajları Nelerdir?

Vajinoplasti kadınlara büyük avantajlar sunar. Vajinadaki kaslar idrar yaparken yardım eden kaslardır. Bu kasların onarılması idrar problemlerini ortada kaldırır. Estetik açıdan hoş bir vajina şekli kadınların özgüvenlerini artırır. Cinsel ilişkide kadının kendine olan güveni artar ve daha sağlıklı ilişkiler yaşanabilir. Cinsel partnerlerine karşı utanç duyguları gerekmez ve mutlu birliktelikler sağlar. Sıraladığımız vajina daraltma avantajlarından yararlanabilmek için mutlaka uzman cerrahlar tarafından tedavi edilmelidir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ameliyat sonrasında düzenli doktor kontrollerine gidilmelidir. Kanamanın derecesi ve rengi değişirse hemen doktora başvurulmalıdır. İlk 24 saat duş alınmamalıdır. Cinsel ilişki için doktordan izin alınmalıdır. Tuvalet temizliğine özen gösterilmeli ve enfeksiyon riskine dikkat edilmelidir. Pansuman periyotları düzenli olmalıdır. İhmal edilmemelidir. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hem iyileşme sürecini he de işlem sonucunu etkiler bu nedenle hassasiyet ile özen gösterilmelidir.

 Vajina Daraltma Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresini etkileyen bazı faktörler vardır. Vajina kaslarında meydana gelen sarkmanın derecesi, hastanın yaşı, işlem için kullanılan teknik, doktorun el tecrübesi ve hastanenin sahip olduğu teknolojik donanım ameliyat süresi ile ilişkili bir durumdur. Ortalama olarak 60 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde anestezi de dâhildir.

Lazerle Ameliyatsız Vajina Daraltma

Hafif ve orta şiddetli genişlemeler için kullanılan bir tekniktir. 15 santimetre başlığı bulunan özel lazer cihazı ile uygulama yapılır. Vajina girişine uygulanan ağrı kesiciler ile uygulanabilir. Anestezi tekniğine gerek duyulmaz. Vajina %80 oranında daraltılabilir. Uygulama tekrar edilmesi gereken bir işlemdir. Kadının âdeti bittikten sonra uygulanır. Herhangi bir zararı ve riski yoktur. Kesi atılmasına gerek kalmadığı için komplikasyon gelişmez.

Vajina Daraltma İle Birlikte Kızlık Zarı Dikimi

Cerrahi operasyon sırasında vulvada bulunan tüm yapıların onarılması söz konusudur. Vajina genişlemesinin ana nedeni burada bulunan kasların zaman içerisinde kendini salması ve büyümesidir. Daraltma işlemi sırasında bu kasların fazla olan kısımları kesilir. Vajina kasları yeniden konumlandırılır ve iç dudaklarda büyüme varsa küçültülür. Hastanın isteği üzerine kızlık zarı dikimi gerçekleştirilebilir. Ancak vajina daraltma işleminde rutin olarak kızlık zarı dikimi söz konusu değildir. Hasta böyle bir talepte bulunursa uygulanır.

Vajina Daraltma Ameliyatları Kaç Çeşittir?

Vajinoplasti, lazerle vajina tedavisi ve labioplasti olmak üzere üç farklı teknik vardır. Ameliyat yapılmasındaki temel amaç hastanın genişleyen vajinasını düzeltmek ve daha sağlıklı bir cinsel yaşam sunmak ise vajinoplasti işlemi tavsiye edilir.
Özellikle çok doğum yapmış ve ileri yaşlardaki hastalarda başarı elde edebilmek için bu operasyon önerilir. Genç ve genişleme derecesi çok fazla olmayan hastalara lazer tekniği önerilebilir. Operasyon için hangi vajina daraltma tekniğinin kullanılması gerektiğine uygun kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verir.

Vajina Küçük Dudak Ameliyatı Nedir?

Vajinanın iç ve dış kısmında yani bulva denilen alanda dudaklar bulunur. Bu dudaklar genetik olarak içerdekiler küçük ve dışardaki dudakların içerisinde yer alan formdadır: Ancak zaman içerisinde bazı nedenlerden dolayı içeride bulunan küçük dudaklar büyür ve estetik açıdan büyük bir sorun oluşturur. Ayrıca artan büyüme nedeni ile klitoris denilen haz noktasını kapattığı için cinsel ilişkide olumsuzluklar yaşanmasına neden olur. İç kısımda yer alan dudakların düzeltilmesi işlemine labioplasti denir.

Vajina Beyazlatma İşlemi Ne Kadar?

Vajina beyazlatma fiyatları belirlenirken bazı kriterler dikkate alınır. İşlem süresi, seans sayısı, kullanılan teknik ve hizmet veren kurumun bulunduğu konum çok önemlidir. İşlem sabit fiyatlardan oluşmaz. Bu nedenle vajina beyazlatmak isteyen kişiler kurum seçiminde özenli olmalı ve fiyat politikaları hakkında mutlaka detaylı bilgi almalıdır. Aksi halde maddi kayıplar yaşanabilir.

Vajina Estetik Ameliyatı Hangi Bölüm Yapar?

Vajina anatomisi çok hassas ve detaylı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle vajina estetiğinde başarı elde edilebilmesi için bu yapıları tam anlamı ile tanıyan ve bilen uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Vajina operasyonları genellikle kadın doğum doktorlarının uzmanlık alanına girer. Ancak bazı plastik cerrahi uzmanları para kazanmak için bu alanda yan dal çalışmalar yürütebilir.

Vajina Beyazlatma Zararlı Mı?

Vajina beyazlatma işlemi öze başlıklı lazer cihazı ile gerçekleştirilir. Bu başlık sayesinde verilen ışın cildin bir santimetre altına atış yapar. Cilt altındaki hücrelerin yapısına herhangi bir zarar vermeden dermis üzerinde bulunan renk pigmentlerin yapısına etki eder.  Yapılan araştırmalar sonucunda ilde herhangi bir zarar verdiği kanıtlanmamıştır.

Vajina Beyazlatma Kalıcı Mı?

Hormon dengesinin değişmesi, hamilelik, ten rengi ve genetik faktörlere bağlı olarak vajina bölgesinin renginde değişiklikler meydana gelebilir. Koyu ten rengine sahip olan kadınların vulva bölgeleri daha fazla koyu bir renk alabilir. Beyazlatma işlemi sonrasında hamile kalmak ve menopoz gibi ciddi hormon değişikliklerine neden olan durumlar sonucunda tekrar kararma olabilir. Ancak tedavinin kalıcılık süresi uzundur. Hormonlar kontrol altına alındığı sürece bu sorunlar ile karşılaşılmaz.

Vajina Genişlemesinin Zararları Nelerdir?

Vajina genişlemesi hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kadınlara zarar verir. İdrar problemlerinin başlamasına neden olur. Sosyal aktivitelere katılımı engeller. Özgüven eksikliği başlar ve cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Cinsel partnerler arasında sorun oluşturur. Cinsel haz alamadığı için kadınlarda cinsel isteksizlik başlar.

Vajinoplasti Her Durumda Gerekli Midir?

Vajina kaslarının gevşediği ve kadınların rahatsız olduğu boyutlara ulaştığı an operasyon gerekli hale gelir. Kadın doğum doktoruna başvuran kadınların şikâyetleri dinlenir. Gerekli olan fiziki muayene ve vajinal ultrasonografi yapılır. Elde edilen verilen değerlendirildiğinde uzman hekim gerek görürse vajina daraltma ameliyatı yapılır. Kadının sahip olduğu şikâyetler operasyon için yeterli gerekliliği sağlar. Özellikle cinsel yaşamda meydana gelen problemler büyük önem arz ederler. Çiftlerin arası ondaki bağın korunması ve daha sağlıklı olması için vajina genişliği önemli bir durumdur.

Vajinoplasti Zararlı Mıdır?

Vajinoplasti operasyonu uzman ve yeterli anatomi bilgisine sahip bir hekim tarafından gerçekleştirildiği takdirde herhangi bir zarar barındırmaz. Ancak tecrübesi yeterli olmayan ve anatomi bilgisi gelişmemiş hekimler başarısız işlemlere sahip olabileceği için tercih edilmemelidir.
Genel olarak bakıldığında başarılı operasyon sonuçları vardır ve ameliyatlar yüz güldürücüdür. Ameliyat sonrası komplikasyon riski hastanın iyileşme sürecinde doktor kontrollerine düzenli gitmesine göre değişiklik gösterir. Doktor tavsiyesine uyan ve ilaçlarını düzeni kullanan kişilerde ameliyata bağlı olarak bir sorun gelişmez.

Vajinoplasti Operasyonları Riskli Midir?

Cerrahi operasyonların hemen hepsinde az da olsa bir komplikasyon riski bulunur. Vajina daraltma işleminin genel riskleri, kanama, enfeksiyon ve bu bölgedeki sinirlerin hasar görmesidir. Enfeksiyon ve kanama riski kullanılan ilaçlar ile giderilebilir. Özellikle ameliyat sonrası uygulanan perine bakımı ile enfeksiyon riski minimum seviyeye indirilir. Sinir hasarı riski direk olarak işlemi yapan cerraha bağlıdır. Anatomi bilgisi yeterli hekimler bu alandaki kasları ve sinir dokularının iyi bildikleri için böyle bir sorun yaşanmaz.

Vajina Genişlemelerine Neden Olabilecek Faktörler Nelerdir?

Vajina genişlemesinin birçok nedeni olabilir. En sık karşılaşılan vajina genişleme nedenleri, genetik yatkınlık, çok doğum sayısına sahip olmaz, hareketsiz yaşam tarzı, hormon sistemlerinin bozulmasıdır. Genetik olarak vajina kasları gevşek olan kişilerde tek doğum yapılsa bile genişleme görülebilir. Ayrıca bebeğin kilosu ve doğumun ilerleme şekli gibi nedenlerden dolayı da vajina deformasyonları oluşabilir. Genişleme nedeni ne olursa olsun vajina daraltma işlemi sayesinde bu problemden kurtulmak mümkündür.

Doğum Sırasında Vajinoplasti İşlemi Yapılabilir Mi?

Normal doğum sırasında epizyo açılması gerekebilir. Doğum tamamlandıktan sonra buradaki kasların onarımı yapılır. Epizyo dikilirken kadın doğum uzmanı tarafından vajina onarımı yapılır ve kasları gerginliği düzeltilebilir. Özellikle hamilelik döneminde gidilen kontrollerde bu şikâyetlerden bahsediliyorsa doğum ile birlikte küçül çaplı operasyon planlanabilir. Sezaryen ile doğum yapıldığı takdirde kombine bir tedavi uygulanmaz. Ancak normal doğum yapılırsa vajina daraltma işlemi de aynı anda uygulanabilir.

Vajinanın Tekrardan Genişlememesi İçin Hangi Koruyucu Tedaviler Yapılabilir?

Vajinoplasti sonrasında hamile kalmayı planlaya kişiler doğum sonrasında tekrar vajina genişlemesi ile karşı karşıya kalabilir. Ayrıca cinsel ilişki ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak da tekrar vajen kasları kendilerini bırakabilirler. Böyle durumların yaşanmaması için kegel egzersizleri yapılarak koruma sağlanabilir. Vajina daraltma işleminin sonuçları kişiye bağlı olarak değişir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine uyum sağlayarak bir süreç geçirilebilir.

Vajina Daraltma Fiyatları 2022

Operasyon fiyatları sabit değildir. İşlemi yapan hekimin branşına, işlem merkezinin bulunduğu adrese, kullanılan ameliyat tekniğine ve anestezi yöntemine göre işlem maliyetleri değişiklik gösterir. Bu nedenle hastane seçimi yaparken bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu alanda ün yapmış cerrahlar çok sık tercih edildiği için işlem maliyetleri yüksektir. Doktorun ameliyat fiyatları vajina daraltma fiyatlarını artıran bir faktördür. Vajina Daraltma Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir