ibrahimaskar.png
yüz germe

Yüz Germe

Yüz Germe Nedir?

Yüz germe en etkili ve en uzun süreli kırışıklık giderme yöntemidir. Yüz kırışıklıkları yaşla birlikte artar. Bunun nedeni, yüze esneklik ve sıkılık veren kolajen ve elastik liflerin kademeli olarak parçalanmasıdır. Yüz Germe cildi 10 yıla kadar daha genç gösterme potansiyeline sahiptir. Cildin suyu tutma ve yağ içeriğini azaltma yeteneği de yaşla birlikte artar. Bu sebeple zamanla sarkan cilt bu işlem ile toparlanır.
Cilt yaşlanması fizyolojik olarak koşullanır, ancak aynı zamanda çevresel faktörlerden de açıkça etkilenir. Sağlıklı bir yaşam tarzı bu nedenle cilt yaşlanmasını geciktirebilir. Ama tamamen durdurulamaz. Gittikçe daha fazla insan cilt semptomlarını tedavi etmeyi seçiyor çünkü sarkık yüz hatları genel görünümün yorgun ve daha az canlı görünmesine neden oluyor. Bundan dolayı da yüz germe işlemi herkes tarafından sıklıkla tercih edilen işlemler arasında yer alıyor.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe, yaşa bağlı olarak farklı kesim teknikleri ve yöntemleri kullanılarak yapılabilir. Örneğin mini germe mi yoksa büyük bir operasyon mu sadece yanak bölgesinden yapılması gerektiğine karar verilmelidir. Ayrıca sadece cilt sıkılaştırma mı yoksa çok katmanlı bir işlem mi kullanılacağına da karar verilmelidir. Klasik yüz germe, kalın kırışıklıkların ve sarkan cildin orijinal oranlarına geri getirilmesine yardımcı olabilir.
Kesim, saç çizgisindeki şakaklardan kulağa kadar uzanır. Ayrıca ensede saç çizgisine kadar uzanan kulak arkasından bir kesi yapılır. Bu, gerekirse daha uzun olabilir ve cildin gevşeme derecesine bağlıdır. Gösterge verilirse daha fazla kesim yapılabilir.
Bu, örneğin alın çok kırışıksa veya gözlerin sıkma işlemine dâhil edilmesi gerekiyorsa gerekli olabilir. Soyulan deri kenara çekilir. Daha sonra cilt altı dokusundaki bağ dokusu kaslardan ayrılarak yukarı doğru yerleştirilir. Fazla deri daha sonra çıkarılır ve yara deriyi germeden dikilir.
Yüz germe işlemine yüz germe kasları da dâhil edilebilir. Bu yöntem en güçlü sıkılaştırma etkisini sunar, ancak aynı zamanda artan çaba ve daha yüksek komplikasyon riski ile ilişkilidir. Yüz germe boyun bölgesini germek için yeterli olmasa da kaslar etkilenebilir, bu durumda çene altından bir kesi yapılır. Klasik bir yüz germe genellikle genel anestezi altında yapılır.

Ameliyatsız Yüz Germe Mümkün Müdür?

Yüz askısı yöntemi ile genel anestezi gerektirmeden operasyon yapılabilir. Yüz germe (ritidektomi), cildi ve alttaki dokuyu çekip pürüzsüzleştirmeyi, böylece mevcut kırışıklıkları ve ince çizgileri kalıcı olarak ortadan kaldırmayı amaçlayan plastik cerrahide invaziv bir prosedürü tanımlar. Yüz germe, kesim tipine göre farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir.
Yüz germe günümüzde plastik ve estetik cerrahide standart işlemlerden biridir. Bu nedenle, yüz germe sonrası sert yüz ifadeleri ve maske benzeri bir görünüm nadirdir.
Yüz germe, kesim tipine göre farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Örneğin sadece küçük yaş belirtileri varsa daha az eforla mini yüz germe işlemi yapılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Ömür boyu kalıcılık süresi vardır. Dikey yüz germe ile klasik yüz germe arasındaki fark, cildin önce yana sonra yukarı doğru değil dikey olarak yukarı doğru çekilmesidir. Bu yöntemle yerçekimi özellikle nötralize edilebilir. Özellikle sarkık yanaklar, kaşlar, alın ve şakaklar yukarı kaldırılabilir. Ancak ağız çevresindeki kırışıklıklar da düzeltilebilir.
Deriyi alttaki dokudan ayıran ve onu yukarı doğru iten saç çizgisine yakın kesimler yapılır. Fazla deri varsa çıkarılır ve göze batmayacak şekilde dikilir. Günümüzde, dikey bir yüz germe mutlaka bir neşter ile yapılmak zorunda değildir.
Endoskop kullanımı (kameralı uzun bir cerrahi cihaz) giderek daha popüler hale geliyor. Çıkarma bu aletle yapılırsa, cerrah önemli ölçüde daha küçük cilt kesileriyle başa çıkabilir. Sonuç, daha hızlı iyileşme ve en önemlisi daha az yara izidir. Endoskopik yöntem sadece kırışıklıklar çok belirgin değilse uygundur.

Yüz Germe Ameliyatından Ne Beklenmelidir?

10 yaş gibi bir gençleşme beklenebilir. Yüz germe operasyonundan sonra kafaya birkaç gün bandaj konur. Bu süre zarfında yüz kaslarının aşırı hareketlerinden kaçınılmalı ve baş mümkün olduğunca yükseğe kaldırılmalıdır. Yaklaşık 10 gün sonra dikişler alınır ve en geç 3 hafta sonra şişliklerin tekrar sosyal hayata aktif olarak katılmanızı sağlayacak kadar gerilemiş olması gerekir. Bakım sonrası soğuk uygulamalar, lenf drenajı ve ilaçlı saç yıkama önerilir.
Bir hastanın yüz germe ameliyatına uygun olması için hangi kriterleri karşılaması gerekir?
Yüz germe, özellikle yüzüne daha genç ve daha taze bir görünüm kazandırmak isteyen herkes için uygundur. Bununla birlikte, iyi bir yüz germe işleminin asla kırışıksız bir yüz ortaya çıkarmaması gerektiği, yalnızca önemli ölçüde gençleştirici bir etkiye sahip olduğu belirtilmelidir. Sadece bireysel kırışıklıkları gidermek istiyorsanız, kırışıklık önleyici enjeksiyonlar kullanmak daha iyidir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doktorunuzun vereceği tavsiyelere uyumamız önerilir. Her hasta yüz germe için uygun değildir. Geçmişinde belirli hastalık ve sağlık sorunları olan veya uzun ameliyatlara izin verilmeyen bazı hastalarda yüz germe işlemi yapılamaz. Bu kriterler, tedaviyi yapan kozmetik cerrah tarafından önceden dikkatlice kontrol edilmelidir.
Genel olarak yüz germe için hangi yaşın ideal olduğu söylenemez. Yaş belirtileri her insanda farklı şekilde kendini gösterir. Yüz gerdirmenin bir seçenek olup olmadığı ve ne ölçüde olduğu bu nedenle bireysel olarak kararlaştırılmalıdır.
40 yaşına kadar hafif bir yüz germe, 50 yaş ve üstü hastalar için daha kapsamlı, daha karmaşık bir yüz germe uygundur. Uzman bir cerrah, cilt yaşlanmasının derecesine göre hasta için hangi yüz germe seviyesinin uygun olduğunu belirleyecektir.

Yüz Germe Yöntemleri Nelerdir?

Fokus ultrason ile yüz germe, kilit askı ile yüz germe, altın iğne uygulaması ve Thermage ile yüz germe gibi yöntemler vardır.
Sıvı yüz germe. Yüz gerdirmenin faydaları nelerdir? Yüz germe işleminin diğer kırışıklık tedavi yöntemlerine göre en önemli avantajı uzun ömürlü olmasıdır. İyi yapılmış bir yüz germe, yüzün bir ömür boyu yaklaşık 10 yaş daha genç görünmesini sağlar ve tedavinin tekrarlanmasına gerek kalmaz. Ayrıca yüz, profesyonel bir yüz germe işleminden sonra doğal olarak gençleşmiş görünür. Yüz ifadesi tamamen korunur ve yüz maske gibi görünmez. Bu sayede yüz, ameliyat olmuş gibi görünmeden tazelik ve gençlik kazanır.
Yüz germe, görünüşüne önem veren veya profesyonel nedenlerle taze, genç bir görünüm isteyen kişiler için harika bir kırışıklık tedavisi seçeneğidir. Yüze yeni bir canlılık verir ve hastaya kendi yüzünden daha fazla özgüven ve memnuniyet verir. Ek olarak, yüz germe sırasında boyun kısmen sıkılır, bu da daha fazla optik gençleşmeye katkıda bulunur.

Mini Yüz Germe Nedir?

Mini yüz germede cilt kesileri klasik yüz germe işlemine göre daha küçüktür. Bu nedenle daha az yara izi ve daha hızlı yara iyileşmesi beklenebilir. Bu yöntem sadece yanakları ve çene bölgesini sıkılaştırır. Bu, başın arkasındaki kesiği tamamen kaldıracak, ancak fazla deriyi de çıkarmayacaktır. Bu nedenle bu yöntemin etkisi klasik yüz germede olduğu kadar belirgin değildir.
Mini yüz germe işlemleri, özellikle daha az yaşlanma belirtisi olan veya daha az sarkmış cilt olan ciltler için uygundur. Kesim, derinin doğal kıvrımlarında kulak boyunca yapılır ve şakakların hemen altından saç çizgisine kadar uzanır. Burada da dikey yüz germede olduğu gibi fazla deri alınamaz. Operasyon genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ancak lokal anestezi altında da çok az eforla yapılabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Belirgin İz Kalır Mı?

Hayır kalmaz. Yüz gerdirmenin bir başka avantajı da, gizli kesim sayesinde cilt iyi iyileşirse neredeyse hiç iz kalmamasıdır. Yüz gerdirmenin faydaları;

 • Sonuç bir ömür boyu sürecektir,
 • Yaklaşık 10 yaş daha genç görünen yüzünüz olur,
 • Yüz ifadesi bozulması yoktur,
 • Maske benzeri etki yoktur.

Yüz germe Ameliyatında Sonuçlar Ne Zaman Alınır?

Kısa süre içerisinde sonuçlar alınabilir. İlgili komplikasyonlar son derece nadirdir ve profesyonel bir yüz germe ile beklenmez. Kişisel olarak benim için doğru kliniği nasıl seçerim? Yüz germe ameliyatı için yüz cerrahisinde uzun yıllara dayanan deneyime sahip iyi eğitimli bir doktor çok önemlidir.
Çünkü yalnızca birçok yüz gerdirme gerçekleştirmiş bir doktor bir yüz germe işlemini bireysel olarak değerlendirebilir ve doğru yüz germe tipini belirleyebilir. Doğru cerrahı seçmek, maske benzeri yüz hatlarına neden olan aşırı düzeltmeleri veya tatmin edici sonuçlar vermeyen eksik düzeltmeleri önleyebilir. Bu nedenle yüz germe için doğru kliniği seçmek çok önemlidir.
Klinik seçim kontrol listesi;

 • Kliniğe ulaşım kolay mı?
 • Modern tedavi yöntemleri sunuluyor mu?
 • Tıbbi ekipman güncel mi?
 • Uzmanların çok deneyimi var mı?
 • Doktor Güvenilir mi?
 • Hijyen ve temizlik standartlarına uyuluyor mu?
 • Herhangi bir referans ve inceleme var mı?

Yüz germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Yüz gerdirmenin ne gibi komplikasyonları olabilir? Estetik plastik cerrahinin modern cerrahi yöntemleri nedeniyle, yüz germe ile sadece çok düşük bir komplikasyon riski vardır. Ancak hiçbir zaman tamamen ortadan kaldırılamazlar.
Her ameliyatta olduğu gibi yüz germe ameliyatında da enfeksiyon ve kanama olabilir ancak bu doğru tedavi ile sorun olmaz. Ara yüzde hassasiyet veya gerginlik bozuklukları nispeten yaygındır ve kısa bir süre sonra azalır. Yüz gerdirmenin daha ciddi komplikasyonları, dolaşım bozuklukları, sinir bozuklukları ve yüz siniri koptuğunda ortaya çıkabilecek yüz felcidir. Dolaşım bozuklukları ilaçla tedavi edilebilirken, sinir hasarı geri döndürülemez.

Tekrar Yüz Germe Ameliyatı Olmam Gerekir Mi?

Tekrar ameliyat olmanıza gerek yoktur. 40 yaşından itibaren cilt giderek daha fazla sarkmaya başlarsa, tam yüz germe karmaşık ve pahalı bir operasyon olduğu için hemen düşünülmemelidir. Cildin hafif aşırı gerilmesi ve buna bağlı gevşeme, plastik ve estetik cerrahide genellikle küçük bir işlem olan mini yüz germe ile ortadan kaldırılabilir. Daha taze ve genç bir görünüme yol açar ve son derece doğal sonuçlar üretebilir.
40-50 yaş arası yanakları sarkık kişiler için mini yüz germe veya yanak germe işlemi uygundur. Bu, ağız bölgesindeki deri fazlalığında kendini gösterir ve bu da yüzünüzde üzgün, yıpranmış bir ifadeye yol açar. Yoğunlaştırılmış bir sıkılaştırma etkisi elde etmek için bir kırışıklık enjeksiyonu veya bir göz kapağı sıkılaştırma ile kombine edilebilir. Üst boyun bölgesindeki liposuction, gençleştirici etkiyi, tedavi edilmeyen bu alana kadar uzatabilir.

Yüz Germe Fiyatları 2022

Yüz germe ameliyatının maliyeti, ameliyatın yöntemine ve kapsamına bağlı olarak değişir. Yüksek fiyatlar nedeniyle, giderek daha fazla klinik taksitli ödeme seçenekleri gibi finansman programları sunulur.
Sıkı ve pürüzsüz bir cilt yüzeyi, gençliği ve canlılığı temsil eder. Ancak ilerleyen yaşla birlikte cilt elastikiyetini kaybeder ve elastin ve kollajen liflerinin parçalanması nedeniyle giderek daha gevşek hale gelir. Yeni başlayan yaşlanmanın yerçekimi etkilerini durdurmanın bir yolu, bir mini kaldırma kullanmasıdır. Bu yüz germe yöntemi, özellikle nazik bir şekilde gençleşmiş, daha sıkı bir görünüm yaratır.
Mini yüz germe veya yanak germe, cildi çok gelişmiş olmayan kişiler için daha az karmaşık ve nadir bir cerrahi kırışıklık giderme tekniğidir. Orta yüz germe ve klasik yüz germe için bir alternatifi temsil eder. Yüz germe fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Ücretsiz Bilgi Alın !

Merak ettiklerinizi ve sorularınızı hemen cevaplayalım.