ibrahimaskar.png
meme küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme bir veya iki memeden glandüler ve yağ dokusunun çıkarılması işlemidir. Amaç memelerin boyutunu ve ağırlığının azaltılmasıdır. Meme küçültme ameliyatı genellikle bir plastik cerrah tarafından yapılır ve yaklaşık iki ila dört saat sürer.

Meme Küçültme Nedir?

Kadın memesinin boyutunu küçültmek için yapılan cerrahi işleme meme küçültme denir. Bu genellikle sırt ağrısı ve kötü duruş gibi sağlık nedenleriyle olur. Ama aynı zamanda tamamen estetik sebepleri de olabilir. Genellikle meme dikleştirme ile meme küçültme de sunulur. Göğüs küçültme ameliyatları, ne zaman yapıldıkları ve riskleri hakkında her şeyi anlatacağız.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüm meme küçültme işlemlerinde ilgili doku veya ya alınır. Birçok kadın büyük göğüsler isterken, çok büyük göğüsler de bir yük olabilir. Bu durumdan etkilenenler genellikle kronik sırt ve boyun ağrısından muzdariptir. Bazen duruş bozuklukları ve hatta fıtıklaşmış diskler meydana gelir.
Çok büyük göğüslerden kaynaklanan psikolojik stres de rol oynayabilir. Estetik nedenlerden dolayı kadınlar genellikle vücutlarında kendilerini çok rahatsız hissederler. Bu daha sonra cinsel yaşamınızı ve spor aktivitelerinizi etkileyebilir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Çeşitli meme küçültme teknikleri mevcuttur. Hepsinde memeden yağ ve salgı dokusu alınır. Ancak kesilerin tam yeri değişir. Temel olarak, cerrah mümkün olduğunca az iz bırakmaya çalışır. Hangi yöntemin kullanılacağına hasta ile karar verilir.
Cerrah memeden çok fazla doku çıkarırsa, meme küçültme işlemine ek olarak sıklıkla meme dikleştirme gerçekleştirir. Bu da sonucu kadınlar için daha estetik hale getirir.

Meme Küçültme Öncesi

Operasyon öncesi hazırlıklar yapılması gerekir ve verilen doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Meme küçültme için olası nedenler şunlardır:

 • Duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrısı gibi ortopedik şikayetler
 • Eşit olmayan büyüklükte göğüsler
 • Göğüs altı kıvrımında cilt tahrişi ve egzama (intertrigo)
 • Psikolojik stres

Bu gibi durumlarda meme küçültme genellikle tek tedavi seçeneğidir ve hastayı büyük ölçüde rahatlatır.
Erkeklerde Meme Küçültme; Erkek meme boyutunun da küçültülmesi gerekebilir. Yani, meme büyüdüğünde ve kadınsı göründüğünde işlem gerekir. Böyle bir sözde jinekomasti, genellikle etkilenen erkekler için çok büyük bir duygusal yükü temsil eder. Ayrıca, genellikle bir ağrı ve gerginlik hissi vardır. Diyet, egzersiz veya ilaç tedavisi jinekomastinin nedenini ortadan kaldıramazsa meme küçültme ameliyatı yapılır.
Ameliyattan önce öncelikle operasyon planlaması yapılır. Bunu yapmak için cerrah, göğüslerin boyutunu ve şeklini ölçer ve kesiyi yönlendirmek için bir işaretleyici ile hastanın vücuduna kılavuz çizgiler çizer. Yatarken memenin şekli ayaktakinden önemli ölçüde farklıdır. Prosedürün kendisi genel anestezi altında gerçekleşir.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatın kapsamına bağlı olarak, yaklaşık iki ila yedi gün arasında bir hastanede kalış süresi beklemelisiniz. İşlem sırasında yerleştirilen drenler, kan veya yara salgısı yoksa hemen çıkarılır. Bu genellikle iki ila üç gün sonra olur.
Ameliyat sonrası şişlik ve renk değişikliği oldukça normaldir. Bunlar bir süre sonra kendiliğinden geriler. Ancak bu yapılıncaya kadar nihai estetik sonuç doğrulanamaz. Bu ancak meme küçültme ameliyatından yaklaşık üç ay sonra mümkündür. Gerekirse, talebiniz üzerine operatif son işleme gerçekleştirilebilir.
Dikişler yedi ila on dört gün sonra alınır. Ancak bir süre sonra kendiliğinden eriyen özel dikişler de vardır. Meme küçültme ameliyatından sonra ilk defa özel destekli sütyen giymelisiniz. Bu sadece yaraya baskı yapmakla kalmaz, iyileşme sürecinde memelerin deforme olmamasına da neden olur. Destek sutyenini en az altı hafta boyunca günde 24 saat giyin.
Meme küçültme ameliyatı sonrası fiziksel kısıtlamalar olur. Tenis, golf veya ağırlık çalışması gibi öncelikle göğüs ve kol kaslarını zorlayan sporlardan kaçının. Ayrıca yara iyileşmesini bozmamak için saunaya veya solaryuma gitmemelisiniz. Ayrıca meme küçültme ameliyatından sonraki ilk birkaç hafta yüz üstü ya da yan yatmak yerine sırt üstü yatmak da gerekir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatında uygulanan güncel teknikler şu şekildedir.

1) Lejour (lolipop izle meme küçültme)

L-yöntemi, T-yöntemi ile aynı prensibi takip eder, ancak cerrahın göğüs altı kıvrımında yalnızca lateral yatay bir kesi yapması ve böylece T-şekli yerine L-şekli oluşturması dışında fark yoktur.

2) Test T izle meme küçültme

T yönteminde (Anker veya Strömbeck yöntemi olarak da bilinir), doktor areolayı bir neşter ile keser. Sonuç olarak, kesim göğüs altı kıvrımına dik olarak uzanır. Orada tekrar yatay bir çizgide kesişirler. Bu, cerrahi tekniğe adını veren T şeklinde bir kesi oluşturur. Doku alındıktan sonra doktor areolayı kaldırır ve dikme işlemini yapar.

3) Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Dikey Lejour yöntemi; Dikey teknikte (I veya mantar yöntemi olarak da bilinir), doktor normal cilt ve areola arasındaki sınırı kullanır. T yönteminde olduğu gibi, neşter ile keser ve aşağı doğru yönlendirir.

 • O yöntemi (Benelli yöntemi); Cerrah areola çevresinde dairesel bir kesi yapar.
 • O-Metodu en yaygın kullanılan meme küçültme yöntemidir. Ancak küçük bir kesi çok fazla dokuyu çıkaramayacağı için sadece küçük meme küçültmeler için uygundur.

Meme Küçültme Riski Var Mı?

Meme küçültme riskleri nelerdir? Meme küçültme ameliyatı ile ilişkili riskler şunları içerir:

 • Kanama, morarma ve şişme,
 • Muhtemel kalıcı hassasiyet bozukluğu ile sinirlerde yaralanma,
 • Yara enfeksiyonu ve yara iyileşme bozuklukları,
 • Çirkin yara izi, yara izi büyümesi,
 • Kullanılan ilaç ve malzemelere karşı alerjik reaksiyonlar,
 • Ameliyattan sonra meme uçlarının farklı yükseklikleri,
 • Meme ucu ölümü
 • Anestezik komplikasyonlar olabilir.

Prosedürün türüne bağlı olarak, meme küçültme sonrası emzirme bozuklukları riski vardır. Bu özellikle çocuk sahibi olmak isteyen genç kadınlar için geçerlidir.
Cerrahın yeterli deneyimi ve dikkatli operasyon planlaması ile birçok komplikasyondan kaçınılabilir. Ancak, özellikle tıbbi bir gereklilik olmaksızın sıklıkla talep edilen bir işlem olduğundan, doktorun olası riskleri hastaya tam olarak anlatması önemlidir.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır mı?

Hayır kalmaz. Ameliyatsız meme küçültme, küçük bir meme küçültme yeterliyse, egzersiz ve sağlıklı bir diyet de uygulanabilir. Bu sayede göğüsler en azından küçültülebilir ve bir miktar sıkılaştırılabilir. Bununla birlikte, diyet yeterli olmazsa genellikle ameliyattan başka bir alternatif yoktur.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

2-3 hafta sonra iyileşme belirtileri görülür. Çok büyük ve ağır göğüsler çeşitli fiziksel sorunlara neden olabilir. Birincisi ve en önemlisi, gerginlik ve kötü duruşun neden olduğu sırt, boyun ve baş ağrılarıdır. Bazı kadınlar büyük göğüslerini gizlemek için bilinçaltında gövdelerini öne doğru bükerler.
Uzun vadede bu kadar kötü bir duruşun ve göğüslerin ağırlığının omurgada kalıcı aşınma ve yıpranma belirtilerine yol açma riski vardır. Sutyenin ağırlığı omuzlarınızı ve sırtınızı sıkabilir. Bazen cilt tahriş olur ve göğüs altı kıvrımında yaralar gelişir ve mantar enfeksiyonlarının gelişmesine de neden olabilir.
Ayrıca çok büyük göğüsler kadınların günlük hayatına müdahale edebilir. Göğsün rahatsız olduğu ve hareket özgürlüğünün kısıtladığı spor aktiviteleri sırasında sorunlar olabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman, psikolojik stres de meme küçültme işleminin ana nedenidir.
Bazı kadınlar, göğüslerinin büyüklüğünden dolayı kendilerine bakıldığı, hatta alay edildiği izlenimi verir. Vücudunuzdan o kadar rahatsız hissediyordur ki, özgüveni ciddi şekilde zarar görür ve cinsel aktivitelerini kısıtlar bu da flört ve ilişkileri olumsuz etkileyebilir.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Çok ağrı oluşmaz. Göğüslerini çok küçük bulan ve daha fazlasını isteyen pek çok kadın mutlaka vardır. Ancak göğüs ölçüsü vücut yapısına göre fazla büyükse bu da bir yük olabilir. Çok hacimli, ağır göğüsler genellikle gerginliğe ve kötü duruşa neden olur. Aynı zamanda zihinsel sağlık sorunlarına da yol açabilir. Örneğin, bir kadın büyük göğüsleri nedeniyle hareket özgürlüğünün kısıtlandığını hissettiğinde sorun olabilir. Ya da toplum içinde sürekli kendisine bakıldığı izlenimine sahip olduğu için rahatsız olabilir.
Bunların hepsi, meme küçültmenin olası nedenleridir. Temel olarak, cerrah alt meme bölgesindeki fazla deri, yağ ve glandüler dokuyu alır ve ardından üst kısımdan yeni, daha küçük göğüsler oluşturur. Bu işlem için bir takım cerrahi teknikler vardır. Meme dikleştirme genellikle küçülme ile paralel olarak gerçekleştirilir.
Büyük göğüslü kadınlar genellikle göğüs küçültme ameliyatının vücutları üzerindeki baskıyı azalttığını görürler. Bununla birlikte, herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, komplikasyon riski vardır. Bu nedenle, riskler ve beklenen faydalar önceden doktorla tartışılmalı ve dikkatlice konuşulmalıdır. Özellikle sağlık sigortanız, prosedürün tıbbi olarak gerekli olması durumunda sadece birkaç bin lirayı masrafları karşılayacağından dikkatli olunmalıdır.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Hayır, gerekli tedbirler alındığında sorun olmaz. İşinizin fiziksel olarak ne kadar zorlu olduğuna bağlı olarak, yaklaşık üç ila dört hafta boyunca tam zamanlı çalışamayabilirsiniz.
Meme Küçültme: Yara İzleri ve Bunlar Hakkında Yapılması Gerekenler
Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da izler oluşacaktır. Bununla birlikte, dikkatli bir yara izi bakımı ile estetik sonucu önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz.
Yara izi bakımına ameliyattan bir hafta sonra başlayabilir ve yaklaşık üç ila dört hafta devam edebilirsiniz: Cerrahi dikişleri geleneksel bir merhemle kremleyebilirsiniz. Bu süreden sonra yara genellikle tamamen iyileşir. Daha sonra özel yara jelleri uygularsanız, yara izini azaltabilirsiniz. Doktorunuza belirli bir ürünü tavsiye edip edemeyeceklerini sorabilirsiniz.
UV ışığı, yara izlerinde daha koyu cilt pigmentlerinin (melanin) oluşmasına neden olarak onları daha belirgin hale getirir. Bunu önlemek için meme küçültme ameliyatından sonra yaklaşık üç ay boyunca direkt güneş ışığından ve solaryumdan uzak durun.

Meme Küçültme Ameliyatını SGK karşılar mı?

Her durumda, masrafları karşılayıp karşılamayacağını ve ne ölçüde karşılayacağını sağlık sigortanız ile önceden netleştirmeniz tavsiye edilir.
Meme küçültme öncesi nelere dikkat edilmelidir? Emzirmeyi engelleyebileceği veya emzirmeyi imkânsız hale getirebileceği için işlem yalnızca hamilelik ve emzirmeden sonra yapılmalıdır. Kadın yeni doğum yapmışsa, memenin normale dönmesi için emzirmeden sonra en az sekiz ay beklemesi gerekir.
Doktorlar meme küçültme işlemlerini ancak hastanın vücudu büyüdüğünde ve göğüsleri tamamen geliştikten sonra yapmalıdır. Bu sınırlama dışında her yaşta operasyon yapılabilir. Meme kanserini ekarte etmek için bazen işlemden önce bir mamografi ve meme ultrasonu çektirmek yardımcı olur. Bu özellikle 35-40 yaş arası kadınlar için geçerlidir. Cerrah, bu ön muayenelerin münferit vakalarda gerekli olup olmadığını hastayla önceden tartışır.

Meme Küçültme Fiyatları 2022

Göğüs küçültme ameliyatının maliyeti hastanede kalış süresine ve hekime bağlı olarak değişebilir. Sadece prosedürün tıbbi olarak gerekli olması durumunda sağlık sigortası şirketleri tarafından karşılanır. Meme küçültme operasyonu hakkında öncesinde kapsamlı bir araştırmak yapmakta fayda vardır. Meme Küçültme Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Ücretsiz Bilgi Alın !

Merak ettiklerinizi ve sorularınızı hemen cevaplayalım.