ibrahimaskar.png
bişektomi

Bişektomi

Bişektomi Nedir?

Bişektomi, yanak içerisinde bulunan yağ yastıklarının çıkarılması ile yüze oval ve yeni bir şekil verilmesi için gerçekleştirilen operasyonlardır. Son yıllarda moda haline gelen uzun yüz hatları birçok insanı bu operasyona itmiştir. Erkeklerde son yıllarda kadınlar kadar sık talepte bulunabiliyor. Başarılı cerrah tarafından kısa sürede tamamlanan bu işlem ile yeni yüz hatlarına sahip olabilirsiniz.
Diyet ve egzersizlere rağmen vücudun bazı alanlarında bulunan yağ depolarının eritilmesi mümkün olmayabilir. Yanak bölgesi de dirençli yağların bulunduğu bir alandır. Özellikle yuvarlak yüz hatlarına sahip ve ailesinde genetik olarak büyük yanak yapısına sahip olan kişiler ne kadar kilo verirse versin istedikleri uzun ve ince yanak yapısına sahip olamazlar. Böyle durumlarda bişektomi ile hayal edilen yüz hatlarına kavuşmaları sağlanır.

Bişektomi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Yuvarlak yanak görüntüsünün uzun ve oval bir forma cerrahi olarak sokulması işlemine denir. Lokal anestezi altında uygulanır. İlk olarak hastanın ağız içi ve dışı sterilizasyonu sağlanır. Yanak bölgesinde anestei işlemi uygulanır. Uyuşma başladıktan sonra yanak içerisinden girilir. Yağ yastıklarının üzerine 1 santimetre büyüklüğünde bir kesi atılır. Atılan bu kesiden yağ deposunun %60 oranında bir kısmı çıkartılır. Dikiş atılır ve işlem tamamlanır.
Cerrahi operasyon olması nedeni ile insanlar bu ameliyattan genellikle uzaklaşır. Ancak hem uygulama sırası hem de iyileşme dönemi çok konforlu olduğu için tercih edilmelidir. Özellikle uzun süre spor yapmaya vakti olmayan ve diyet yapamayan kişiler yaptırabilir. Bahsedilen konforun elde edilmesi için bişektomi konusunda uzman olan cerrah seçimi önemlidir.

Bişektomi Kimlere Yaptırılabilir?

Yanak görüntüsünden memnun olmayan ve genel sağlık durumu operasyon için müsait olan herkes bu ameliyatı yaptırabilir. Bazı özel durumu olan kişiler cerrahi operasyon için uygun değildir. Obezite ve morbid obez derecesinde beden kitle indeksi olanlar, kontrolsüz hipertansiyon ve diyabet hastalığı olan kişiler, sedef ve egzama gibi ciddi cilt rahatsızlığı bulunanlar, gebe ve emziren kadınlar için cerrahi müdahale hayati risk oluşturabilir. İşlem öncesinde hekim tarafından uygulanan muayenede kan tetkikleri yapılır. Bu tetkikler neticesinde hayati değerler incelenir.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Anestezi altında bichat denilen yağ depolarının alınması ile uygulanır. Ameliyat esnasında tek hedef yanakların yağ oranının azaltılması ve bu sayede daha ince bir yüz hatlarının oluşturulmasıdır. Ağız içerisinden yapılır. Yanak içine atılan kesiden kanüller yardımı ile girilir. Bichat adı verilen yağ keslerinin içinde bulunan yağ hücreleri vakumla alınır. İşlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus iki yanak arasındaki simetrinin sağlanmasıdır. Aksi halde estetik görüntü kazanılamaz. Ayakta tedavi teknikleri arasında yer alır. Hem cerrahın hem de hastanın konforu ön planda tutulur.

Bişektomi Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cerrahi operasyonların hemen hepsinin belirli bir hazırlık dönemi vardır. Hazırlıklar eksiksiz tamamlandığı sürece sorunsuz bir operasyon geçirilir. Bişektomi öncesinde yapılması gereken hazırlıklar, kan tetkikleri eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Kan sulandırıcı kullanan kişiler doktor izni ile en az 1 hafta öncesinde ara vermelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler kullanılmamalıdır. İşlem öncesinde hastanın ağız içi temizliği detaylı bir şekilde gerçekleştirmelidir. Bazı vakalarda doktor görüntüleme tetkiklerine başvurabilir. Radyolojik tetkik uygulanması istenildiyse mutlaka ameliyat öncesinde tamamlanmalıdır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. İyileşme sürecinin konforlu ve hızlı bir şekilde tamamlanması için önemlidir. Kan sulandırıcılar işlem sonrasında da yine kullanılmamalıdır. Yanaklarda meydana gelen şişlik ve morlukların azaltılması için soğuk uygulama yapılmalıdır. İlk üç gün sıcak ve soğuk besinler tüketilmemelidir. Sert ve yanak içerisinde baskı yapacak gıda maddeleri alınmamalıdır. Enfeksiyon riskini engellemek için doktorun reçete ettiği antibiyotiği düzenli kullanmalısınız.

Bişektominin Avantajları Nelerdir?

Donanımlı hastanede tecrübeli cerrah tarafından yapılan işlem bazı avantajlar sağlar. İnsanları ameliyat olmaya ikna eden avantajları sıralarsak;

  • Uzun ve modern yüz hatlarının kolay bir şekilde oluşmasını sağlar.
  • Elmacık kemikleri belirginleşir ve çene daha hoş bir görüntüye kavuşur.
  • Kalıcı olarak yanak bölgesinde incelme görülür ve işlem etkisi uzun süre devam eder.
  • Yoğun çalışan kişiler için zamandan tasarruf edilmesini sağlar.

Bu avantajlara sahip olabilmek için mutlaka hekim ve hastane seçimine dikkat edilmelidir. Aksi halde beklenmeyen sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Yeterli donanıma sahip olmayan hastanelerin komplikasyon oranları çok yüksektir. Bu nedenle böyle kurumlarda farklı hastalıklar ile karşı karşıya kalınabilir.

Bişektomi Ameliyatı Sonuçları

Başarılı geçen bir ameliyat sonucunda sizleri daha genç bir görüntü karşılar. Elmacık kemiklerinin belirginleşmesi nedeni ile kişi olduğundan daha genç bir görünüme kavuşur. Canlı ve dinamik bir görüntü oluşur. Bu sonuçları elde etmek için hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Enfeksiyon ameliyat sonuçlarını etkileyen önemli bir faktördür.
Bu nedenle en az 10 gün boyunca tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Soğuk kompres şişliği engellediği için düzenli aralıklar ile buz uygulaması yapılmalıdır. Dikişler yanak içerisinden atıldığı için iz kalması söz konusu değildir. Ancak içerde bulunan dikişlerdeki akıntı engellenmelidir. Sıcak ya da soğuk yiyecekler bakterilerin artmasına neden olacağı için beslenme düzeni ılık gıdalar ile belirlenmelidir.

Hollywood Yanağı Estetiği, Bişektomi Ameliyatıyla Mı Yapılır?

Hollywood yanak estetiği kombine ameliyatlardan oluşur. Elmacık kemiği dolgusu, yanak inceltme, çene hattının belirlenmesi ve kaşların konumlandırması hep birlikte uygulanır. Bu işlemler sonrasında uzun ve oval bir yüz ortaya çıkar. Bişektomi işleminde sadece yanak içerisindeki bichatlara müdahale edilir. Bu nedenle hollywood yanağı bu operasyon ile gerçekleştirilemez. Sadece işlem sonucunda elde edilen yanak görüntüsünün benzemesi nedeni ile karıştırılır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Risk Faktörleri

Her cerrahi operasyonun bazı risk faktörleri vardır. Bu risklerin derecesi hekimin tecrübesine ve hastanın ameliyat sonrası bakımına göre değişiklik gösterir. Bişektomi sonrası görülebilecek risk faktörleri, kanama, enfeksiyon, dikişlerin uzun sürede iyileşmesi, sıvı birikimi, şişlik, sinir hasarı, yüz felci, dil bölgesinde yaralanması, iki yanak arasında asimetrinin oluşması, yetersiz estetik, geçmeyen ağrı ve yetersiz estetik görüntünün oluşmasıdır.
Sıraladığımız risk aktörleri hem cerrah hem de hasta kaynaklı olabilir. Bu nedenle tecrübeli hekim seçimi yaptıktan sonra hastaların ameliyat sonrası doktor tavsiyelerine uyum sağlamaları ve dikkatli olmaları gerekir. Ameliyat sonrasında fark edilen riskli durum hemen doktora bildirilmelidir.

Bişektominin Zararları Var Mı?

Cerrahi operasyonlarda en önemli faktör hekim tecrübesidir. Bişektomi ameliyatının bilinen ve tespit edilen bir zararı yoktur. Hastane donanımı ne kadar iyi olursa olsun cerrahın kullandığı teknik ve el becerisi işlem sırasında beklenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle hekim seçimi büyük önem arz eder. Her ameliyatın kendi içerisinde minik de olsa risk faktörleri bulunur. Ancak bu risklerin derecesi doktora ve hastaya göre değişiklik gösterir.

Bişektomi İşlemi Nerede Hangi Tür Anestezi İle Yapılmaktadır?

Genel olarak lokal anestezi tekniği ile uygulanır. Ancak hastaların kaygı bozukluğu ve ameliyat korkusu yaşamaları durumunda hasta konforu için genel anestezi ile uygulanabilir. İşlemin hangi anestezi tekniği ile yapılacağına gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verir. Hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir ve anestezi doktorunun görüşü alınır. Bu sayede en sağlıklı teknik seçilir.

Alınan Yağlar Yüzde Herhangi Bir Bölgeye Enjekte Edilebilir Mi?

Ağız içi yapısı nedeni ile birçok bakterinin yerleştiği bir alandır. Ne kadar steril edilirse edilsin beklenen hijyen sağlanamaz. Bu nedenle ağız içerisinden çıkarılan yağların bakteriler ile enfekte olması kaçınılmaz. Vücudun farklı alanlarında enfeksiyon riskinin oluşmaması için bu yağlar kesinlikle kullanılmaz.

Bişektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Ameliyat süresi hekimin tecrübesi, yağ keseciklerinin boyutu, kullanılan anestezi tekniği ve hastanenin donanımına göre değişiklik gösterir. Genel olarak bakıldığında ortalama 60-90 dakika arasında değişiklik gösterir. İşlem öncesinde doktora danışarak işlem süresi hakkında detaylı bilgi edinilebilir.

Ameliyat Sırasında Herhangi Bir Acı Hissedilir Mi?

Gelişen teknoloji sayesinde anestezi ve ağrı kesici ilaçlar geliştirilmiştir. İşlem sırasında verilen anestezi ilaçlarının etkisi en az 4 saat sürer. Bu nedenle işlem sırasında ve sonrasında kesinlikle bir acı hissi oluşmaz. Komplikasyon gelişmesi durumunda yeterli uyuşma hissi elde edilemeyebilir. Böyle durumda çok nadir karşılaşılan vakalardır. Bişektomi hastalar için son derece konforlu bir tedavi tekniğidir.

İşlem Sonrasında Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Ayakta uygulanan cerrahi tedavi teknikleri arasında yer alır. İşlem sırasında yüze sıkı bir badaj yerleştirilir. Bu bandaj en az 2 saat yanak bölgesi üzerinde kalmalıdır. Bandaj çıkasıya kadar hastanede kalmak yeterlidir. Bandaj alındıktan sonra aynı gün hasta taburcu edilir. Yanak estetiği komplikasyon gelişmediği sürece hastane yatışı gerektiren bir işlem değildir. Bu nedenle hastanede kalmaya gerek duyulmaz.

Bişektomi Ameliyatı Yeme İçmeyi Kısıtlar Mı?

İşlem direk olarak yanak içerisine uygulanır. Kesi ve dikişler yanağın iç kısmında kalır. Bu nedenle enfeksiyon riskini engellemek için ilk 1 hafta hastalar yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidirler. İlk üç gün yumuşak ve püre kıvamındaki gıdalar tüketilmelidir. Sıcak ve soğuk içecekler hassasiyet oluşturacağı için tavsiye edilmez.

İşlem Sonrası Ödem ve Morluk Olur Mu?

Cerrahi operasyonlar sırasında dokuya müdahale edildiği için ödem ve morluk oluşumu normaldir. Bişektomi sonrasında da ödem oluşabilir. Bu morluğun ve ödemin derecesi önemlidir. Artmaması için soğuk uygulama yapılmalıdır. Bir hafta sonrasında geçmeyen ödem ve morluk için doktor kontrolü tavsiye edilir. Aksi halde ciddi sağlık problemleri görülebilir.

Bişektomi İşlemi Kalıcı Mıdır?

İşlem sırasında yağ keselerinin büyük bir kısmı çıkartılır. Bu nedenle kalıcı bir tedavi tekniğidir. Ancak ameliyat sonrasında kişinin aşırı kilo alması nedeni ile işlem etkisini kaybedebilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir. Düzenli doktor kontrollerine gidilmelidir.

Bişektomi Ameliyatında Yaş Sınırı Var Mıdır?

Estetik cerrahi operasyonlarında işlem başarısının etkilenmemesi için 18 yaş sınırı vardır. İnsanların horon sistemlerinin oluşması ve beden gelişiminin tamamlanması için bu yaş önemli bir kriterdir. Ergenlik döneminde hormon dengesizliği nedeni ile ani kilo alma ve verme gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür. İşlemin olumsuz olmaması için hormon dengesinin oturması önemlidir. Bişektomi için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkes bu ameliyatı yaptırabilir.

Bişektomi Fiyatları 2022

Ameliyat fiyatları her hastanede farklıdır. Bu nedenle fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için utlaka hastaneye giderek birebir görüşme talebinde bulunmalısınız. Her hastanenin sahip olduğu teknolojik donanım ve verdikleri hasta bakım hizmeti farklı olduğu için bişektomi fiyatları farklıdır. Bişektomi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Ücretsiz Bilgi Alın !

Merak ettiklerinizi ve sorularınızı hemen cevaplayalım.