ibrahimaskar.png
labioplasti ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti Ameliyatı Nedir?

Labioplasti Ameliyatı; Vajinada bulunan labia minör ve labia majörlerin cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine labioplasti denir. Vajinanın iç ve dış yapısında dudak dediğimiz yağ dokularından oluşan yapılar mevuttur. Bu yapılar genetik faktörler ve çevresel faktörler nedeni ile zamanla deformasyona uğrarlar. Fonksiyon açısından herhangi bir sorun teşkil etmese de cinsel ilişki sırasında kadının cinsel partnerine karşı kendini kötü hissetmesine neden olabilir.
Estetik ve güzel görünmek kadınlar için büyük bir önem taşır. Özellikle eşlerine karşı her zaman ve her durumda eşsiz görünmek isteyebilirler. Son yıllarda kadınların sık başvurduğu estetik operasyonlarda ilk sırada yer alır. Labioplasti uzman ve vajina anatomisini bilen cerrahlar tarafından uygulandığı sürece yüz güldürücü sonuçlara sahiptir.

İç Dudak Estetiği Nedir?

İç dudaklar normal boyutları olan yapılardır. Çok fazla doğum yapmak ve yaşın ilerlemesi gibi nedenlerden ötürü zaman içerisinde daha fazla büyüyebilir. Doğum yapmayan kadınlarda da zamanla hormon değişimi nedeni ile yine büyüme meydana gelebilir. Normal boyutundan büyük hale gelen ve asimetrik doku yapılanması başlayan iç dudakların cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine labioplasti ameliyatı denir. İç dudak deformasyonları mayo ve dar kıyafetlerin giyilmesini imkânsız hale getirebilir.
Yaz aylarında ince kıyafet giymek isteyen kişiler bu sorunlar nedeni ile istedikleri gibi rahat giyinemezler. Sahne sanatları ile ilgilenen ve sporcu olan kişiler içinde engel teşkil edebilir. Uzman hekime danışarak bu operasyonu yaptırıp yaşam kalitenizi arıtabilirsiniz. Estetik sorunlar insanların yaşam kalitelerini olumsuz etkiler.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Dudak dokusunda bulunan asimetri sorunlarının giderilmesi, daha rahat ve istenilen kıyafetleri giyebilmek, cinsel partnerlere karşı daha rahat olmak ve kadınların özgüvenlerinin artmasını sağlamak amacı ile labioplasti operasyonu yapılır.
Vücutta bulunan görünen ya da görünmeyen tüm deformasyonlar insanları psikolojik olarak rahatsız eder. Psikolojik sağlık insanların hem iş hayatını hem de sosyal hayatını önemli derecede etkiler. Bu nedenle insanlar vücutlarında beğenmedikleri alanları sağlık durumları el verdiği sürece cerrahlara yaptırabilir.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Genel sağlık durumu yerinde olan ve vajinada bulunan yapılardan rahatsız olan her kadın istediği zaman bu ameliyatı yaptırabilir. İşlemin için kimin uygun olup olmadığına gerekli tetkikleri yaptıktan sonra doktor karar verir. Kişinin var olan kronik rahatsızlıkları, bağışıklık sistemi, bulaşıcı hastalığının olup olmaması ve anestezi için uygunluğu mutlaka değerlendirilir. Bu nedenle uzman hekim ameliyat için izin verirse işlem yapılabilir.

Labioplasti Nasıl ve Nerede Yapılır?

Var olan deformasyonların derecesine ve uygulanan tekniğin özelliklerine göre genel ya da lokal anestezi ile uygulanır. Anestezi gerektiren cerrahi bir işlem olduğu için mutlaka hastanede ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Doktorun muayenehanesinde uygulanabilen işlem olduğu konusunda yanlış bilgilendirme vardır. Ancak hayati riskleri oluşturması nedeni ile böyle durumları kesinlikle kabul etmeyiniz. İşlem maliyetini azaltmak için klinik ortamında uygulanması hayati risk oluşturur.

Labioplasti Nedenleri Nelerdir?

Operasyon nedenleri deformasyonların özelliğine göre değişiklik gösterir. Labioplasti nedenlerini sıralarsak;

  • Beden bütünlüğünde bozulma ve buna bağlı olarak gelişen özgüven eksikliği
  • Klitoris üzerinin deriyle kaplı olması nedeni ile cinsel ilişki sırasında hissedememe
  • Cinsel ilişki sırasında derinin gerilmesine bağlı olarak acı oluşması
  • Vajinada kronik lokal irritasyonun oluşması

Sıraladığımız bu nedenler ameliyat gerektiren durumlarıdır. Bunların yanı sıra kadının kendini her zaman rahat ve özgür hissetmesi için istediği zaman bu ameliyatı gerçekleştirebilir. Uzman ve anatomiyi detaylı olarak bilen cerrahlar tarafından uygulanmalıdır.

Labioplasti Yöntemleri Nelerdir?

Bu nedenle gelişen anomalilerde farklıdır. Her hastanın memnuniyetini sağlamak ve başarılı işlem yapmak için farklı ameliyat teknikleri geliştirilmiştir. En sık uygulanan cerrahi operasyonlar, Z plasti, star yıldız labioplasti, delaminasyon, V plasti, parsiyel rezeksiyon, wedge çıkartma ve lazer işlemidir.  Her yöntem farklı bir alana müdahale gerektirir. Bu nedenle hastaya hangi işlemin yapılacağına gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verir.

Labioplasti Pahalı Mı?

Estetik operasyonlar tamamen kişinin isteği üzerine ve tıbbi bir gereklik gerektirmeden uygulanır. Bu nedenle estetik işlemlerin maliyetleri tamamen hasta tarafından karşılanır. Genel olarak bakıldığında labioplasti işlemi maliyetli ve pahalı olabilir. Ancak avantajları sayesinde bu maliyeti görmezden gelinebilir. Kaliteli malzemeler kullanan ve insan sağlığını ön planda tutan sağlık kurumları tarafından verilen hizmetler her zaman avantajlıdır. Bu nedenle ameliyat olmaya karar verdiğinizde klinik ve hekim araştırması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

En İyi Teknik Hangisidir?

Gelişen teknoloji sayesinde kullanılan her teknik çok başarılı sonuçlara sahiptir. Ancak hastanın konforu ve cerrahın çalışma şeklini kolaylaştıran teknik olması nedeni ile lazer ile labioplasti işlemi en sık kullanılan uygulamadır. Lazer teknolojisi sayesinde ek kesilere ve dikişe gerek kalmadan kısa sürede bu işlem yapılabilir. İyileşme süresi çok kısadır. Komplikasyon riski çok düşüktür. Hasta 2 gün gibi kısa bir sürede günlük hayatına dönebilir.

Bakirelere de yapılabilir Mi?

Bazı kadınların iç dudakları genetik olarak doğuştan büyüktür. İç dudakların dış dudakları kapatacak kadar büyük olması estetik açısından çok büyük bir sorun oluşturur. Özellikle spor ile ilgilenen ve spor yaparak geçimini sağlayan genç kızlar için büyük bir problem oluşturabilir. Cinsel ilişkiye girmeyen ve genetik nedenlerden dolayı bu operasyonları yaptırabilir. Ancak bakire birisine uygulanacak olan cerrahi müdahaleye gerekli kontrolleri yaptıktan sonra hekim karar verir. Cerrahi müdahale hakkında aydınlatıcı onam formu hastaya imzalatılır.

Ameliyatı Kim Tarafından Yapılmalıdır?

Plastik cerrahi uzmanları ve kadın doğum doktorları tarafından bu operasyon yapılır. Kadın doğum doktorları uzmanlık alanları olması nedeni ile vajina anatomisini en ince ayrıntılarına kadar bilirler. Plastik cerrahi uzmanları ise sadece bu alanda kendilerini geliştirdikleri takdirde çok başarılı sonuçlara sahip olabilirler.  Bu nedenle ameliyat için genellikle kadın doğum doktorları tercih edilir. Ancak bu ameliyatlar konusunda uzmanlığını kanıtlayan plastik cerrahi uzmanları da ameliyat yapabilirler.

Labioplasti Sonrası Sizi Neler Bekliyor?

Ameliyat sonrası komplikasyon riski genellikle beklenmez. Sızıntı şeklinde dikiş bölgesinden kanama görülebilir. Ameliyattan sonraki ilk gün vulva da şişilin, morarma ve kızarıklık olabilir.  Soğuk kompres uygulayarak bu durumlardan kurtulabilirsiniz.  İşlemden hemen sonra hafif ağrı oluşması normaldir. Bu nedenle doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ameliyat sonuçlarının görülmesi ve iyileşme süresinin tamamlanması tam 30 gün sürer. Bu süre sonunda vulvanın yeni görüntüsü oluşur.
İlk 4 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir. Yoğa, plates ve gerilmeye neden olacak diğer spor modelleri tercih edilmemelidir. Pansumanlar doktorunuzun tavsiye ettiği aralıklarda düzenli olarak uygulanmalıdır. Ağda ve epilasyon uygulamaları için tam iyileşme süresinin tamamlanması beklenmelidir. Kötü kokulu akıntı oluşması durumunda hemen doktora giderek gerekli kontroller yapılmalıdır.

Barbie Vajina Yöntemi Nedir?

İç dudakların minimum boyutta kalmasını sağlayan ve bu amaçla uygulanan parsiye rezeksiyon yöntemine denir. İç dudakların boyutu ayarlanırken klitoriste Y estetiği tekniği mutlaka uygulanır. Ameliyat sonrasında hasta ayakta dururken ve bacakları kapalı konumda iken kesinlikle dışarıya taşan bir deri görüntüsü olmaz.
Aynı zamanda dış dudaklar daha dolgun bir hale getirilir. Dudak dolgunluğunu artırmak için karın ve kalça bölgesinde bulunan yağlar alınır. Bu yağlar uygun işlemlerden geçirilerek transfer için hazırlanır. Ülkemizde geliştirilen bu teknik sahip olduğu başarı oranları sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır.

Klitoral Hudoplasti Nedir?

Klitoris kadınların cinsel ilişki sırasında insel haz almasını sağlayan önemli bir organdır. Zaman içerisinde vulva yapısındaki derilerin sarkması ve büyümesi nedeni ile klitorisi kapatır ve cinsel hazzın oluşmasını engeller. Bu nedenle belirli bir dereceden sonra hemen müdahale edilmelidir. Klitoris tümsekçiğinin deformasyonlarının düzelmesi işlemine klitoral hudoplasti denir.
Labioplasti ile birlikte uygulanması gerekir. Klitoris bölgesinin estetiği konusunda cerrahın tecrübesi çok önemlidir. Aksi halde gereğinden fazla uygulanan estetik operasyonlar klitorisi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle her cerrah bu ameliyatı yapmak istemez. Doktor seçimi büyük bir önem taşır.
Cinsel haz ve cinsel ilişki sırasında sorun yaşayan kadınlar uzman hekime giderek muayene olmalıdır. Hormonların etkisinin yanında vulva deformasyonları partnerlerin arasında büyük bir sorun oluşturabilir. Bu nedenle estetik cerrahi operasyonları gerekebilir. Kısa süren ve başarılı bir şekilde uygulanan bu operasyonlar mükemmel sonuçlara sahiptir.

Labioplasti Yaptıranlar Ne Tür Olumsuzluklarla Karşılaşılabilir?

Alanında uzman olmayan hekim tarafından uygulanan ve donanımı yetersiz hastanelerde yapılan işlemler sonucunda insanlar bazı olumsuzluklar ile karşılaşabilir. Enfeksiyon, kanama, klitoris boyutunun fazla küçültülmesi nedeni ile cinsel haz alınamaması ve kötü yara iyileşmesi gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Özellikle orantısız uygulanan ameliyatlar en büyük sorunlardır. Bu nedenle ameliyat olmaya karar veren kişiler dikkatli araştırmalar yapmalı ve hekim tercihine özen göstermelidir.

Ameliyattan Sonra Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Vulva estetiği kısa süren ve uzun işlemler gerektirmeyen operasyonlardır. Ancak bazı vakalarda komplikasyon gelişmesini engellemek için hastanede yatmak gerekebilir. Genellikle aynı gün taburcu olunmasına rağmen doktor gerek duyarsa 1 gece hastanede yatış önerebilir.
Hastane yatışı işlem sonrası oluşacak ağrı ve şişlikler ile baş etmenizi kolaylaştırır. Bu nedenle uzun süren operasyonlar geçirilmiş ise mutlaka doktor tavsiyesine uyulmalı ve hastanede kalınmalıdır. İşlem maliyetini artıran bir faktör olması nedeni ile genellikle hastane yatışına sıcak bakılmaz. Ancak hasta konforu her zaman ön planda tutulmalıdır.

Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

Cinsel haz birçok faktörden etkilenebilir. Vulva deformasyonları kadınların ilişkiden haz almasına engel olabilir. İç ve dış dudakların boyutu ve dolgunluğu kadınların cinsel hazzını etkiler. Kadınların partnerlerine karşı kendilerini eksik hissedebilir.
Kadın cinsel haz şikâyet ile başvurduğunda ilk olarak vajinanın fiziki yapısı incelenir. Daha sonra hormonal bir sorun aranır. Klitorisin örtülü olması, dış dudakları yeterli dolgunlukta olmaması ve iç dudaklarda sarkma derecesinin artması cinsel hazzın alınmasını engeller.
Başarılı ve tecrübeli cerrah tarafından uygulanan cerrahi operasyon cinsel hazzın zirvede yaşanmasına ve kadının kendine olan özgüveninin artmasına neden olur. Bu nedenle cinsel ilişkinizi dinamik tutmak ve partnerinizle mükemmel ilişkiler yaşamak için sizlerde labioplasti ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2022

Ameliyat teknikleri işlemi yapan hekimin ününe, hastanenin sahip olduğu donanıma, işlem sırasında kullanılan anestezi tekniğine, işlem yöntemine ve piyasa değerlerine bakılır. Estetik operasyonları her sene artan yoğun talepler neticesinde farklı fiyat politikaları ile sunulur.
Hizmet veren kurumların sayısının artması nedeni ile sağlık sektöründe hizmet kalitesi düşmeye başlamıştır. Bu nedenle hastane seçiminde araştırma yapılırken fiyat ve performans karşılaştırması yapılmalıdır. Komplikasyon riski yüksek olan kurumlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Aksi halde hayati riskler meydana gelebilir. Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Ücretsiz Bilgi Alın !

Merak ettiklerinizi ve sorularınızı hemen cevaplayalım.