ibrahimaskar.png
nazolabial dolgu

Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu Nedir?

Nazolabial Dolgu, burun kanatlarından uzanıp, gülme çizgisine kadar uzanan sorunu giderebilmek için uygulanır. Yaşlanma, çevresel ve genetik faktörlerden dolayı burada yer alan çizgi belirginleşir. Oldukça derin bir şekilde kendini belli eder. Yüz anatomisini ve yüz ifadesinin değişime uğramasına sebebiyet verir. Kişinin yüz ifadesini daha mutsuz, üzgün bir ifade ortaya çıkar. Biriyle görüşme yaparken bu durum oldukça rahatsız edici olarak bilinir. Bunu ortadan kaldırabilmek adına nazolabial dolgu uygulamasına başvurulur.
Bu durum halk arasında gülme çizgisi olarak bilinir. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte daha da belirgin hale gelir. İşlem süresi, diğer dolgu uygulamaları gibi kısadır. Ağız kenarı ve burun kanatlarında beliren çizgi; yağ kaybına uğrar. Bundan dolayı yüz elastik yapısını kaybettiği için kaslar arasında meydana gelen hacim kaybı açığa çıkar. Başarılı ve etkili bir şekilde yapılır. İşlem öncesinde yapılan lokal anestezi ile birlikte acısız olarak yapılır.

Nazolabial Dolgu Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan hyalüronik etkin maddesi sayesinde, faydalarını saymakla bitirmek mümkün değildir. Cildin eskiye göre daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Hücre ve doku onarımını sağladığından dolayı, güvenle tercih edilebilir. Cildin kaybetmiş olduğu nemin dengelenmesinde çok büyük etkendir. Cilt ve vücut için en uygun etken maddesi olduğundan dolayı estetik uygulamalarınsa çok sık tercih ediliyor.
Yapılan nazolabial dolgu uygulaması sayesinde yüzde oluşan kıvrımlar ortadan kaldırılır. Deri altına enjekte edilen dolgu maddesi, cilt yeniden eski görüntüsüne sahip olarak, kişinin öz güvenini arttırır. Böylelikle gülüşlerin saklanmasına gerek kalmaz. İşlem yapıldıktan sonra hastanın işlemi beğenmemesi durumunda geri alınabilir. Dolgu eritilerek, tekrardan eski görüntüye dönülebilir olduğu için güven verici tedavi yöntemidir.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Gerekir?

Yetişkin her bireyin başvurduğu tedavi yöntemleri arasında dolgu uygulaması yer alır. Bu durum özellikle yetişkin erkek ve kadınlarda görülür. Özellikle ilerleyen yaştan dolayı sorun görünmeye başlar. Gülme çizgisi, ileri yaş grubunda daha da belirgin ve derin olur. Genelde müdahale etmek için geç kalındığı anlamına gelir. Fakat kullanılacak olan dolgu miktarına bağlı olarak bu durum etkili bir şekilde sonlandırılabilir. Kırışık giderme, sarkık sorunları, incelen cilt gibi sorunlarında ortadan kalkmasına yardım eder. Erken yaşlanma sorunun önüne geçerek, daha genç bir görüntüye sahip olunabilir.

Nazolabial Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

İşleme başlamadan önce hastanın istekleri ve şikayetleri doğrultusunda yapılan değerlendirmeye uygun olan planlama yapılır. Böylelikle alınacak sonuçların daha etkili ve başarılı olmasını sağlar. Hastanın işleme uygunluğu tespit edilir. Daha sonra gerekli çalışmalar başlatılarak işlem için ilk adımlar atılır.
İşlem öncesinde yüz ve burun çevresi temizlenir. Özel temizleyici kullanılarak mikroplardan arınma işlemi yapılır. İşlemin yapılacağı bölgeye lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi ile birlikte işlemin kısa sürmesini, bu sayede daha acısız bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bölge uyuşmaya başladıktan sonra dolgunun enjekte edilmesine geçilir. İnce uçlu iğne kullanılarak ağız kenarına dolgu enjekte edilir. Mutlaka yavaş ve dikkatli bir şekilde yapılması önem taşır.
Kanül yardımı ile bölgeye yavaş bir şekilde enjekte edilen dolgu maddesi sayesinde kırışıklık sorunu ortadan kalkmış olacak. Oldukça pratik ve acısız olarak gerçekleştiğinden dolayı herkesin rahatlıkla yapabileceği tedavi yöntemlerindendir. İşlem sonrasında daha dikkatli davranarak dolgunun etkisini uzun süre korunmasına yardımcı olunur.

Nazolabial Dolgu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Her uygulama öncesinde olduğu gibi burada da işlem öncesinde hasta, uzman hekim kontrolünden geçer. Hastanın tedaviye uygunluğu tespit edilir. Bunun için tıbbi geçmiş, tahlil ve görüntüme tekniklerine başvurulur. İşlem yapılmadan önce randevu alınır. Genelde iki hafta sonrasına randevu verilir. Böylelikle bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar göz önüne alınır. Uzman hekimin verdiği talimatlara kesinlikle uyulması gerekir.
Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar, antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçların kullanımına ara verilir. Böylelikle uygulamanın etkili şekilde sonuçlanmasına yardımcı olunur. İşlem tek başına etkili değildir. Bundan dolayı işle öncesinde ve sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken hususlar ele alınır. Daha uzun vadeli ve başarılı sonuçlanması hem uzman hekim hem de hastaya bağlıdır.

Nazolabial Dolgu Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Dolgu uygulaması yapılabilir olması için; işlemi yapacak kişinin tecrübeli ve eğitimli olduğundan emin olmak gerekir. Eğitim almamış kişiler tarafından yapılması durumunda beklenmedik sonuçlar ortaya çıkar. Konuya ne kadar hâkim olunursa, kafadaki soru işaretlerinin ve endişelerin azalması daha fazladır.
İşlem öncesinde ve sonrasında uzman hekimin verdiği talimatlar çok önemlidir. Sağlıklı beslenmeli, ağır spor ve egzersizlerden uzak durulmalıdır. İşlemden sonra oluşabilecek komplikasyonlar yok denecek kadar azdır. Oluşabilecek durumlara önlem alabilmek adına, uzman hekimin önerdiği ilaçların kullanılması gerekir.

Nazolabial Dolgu Sonrasında Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Uygulama yapıldıktan hemen sonra etkileri görmek biraz nadirdir. Mutlaka birkaç gün geçmiş olması gerekir. Birkaç günlük süreçten sonra etkiler, gözle görülebilir. Yüz bölgesine işlem uygulandığı için darbe almamaya ve kasların zorlanmamasına dikkat edilir. Özellikle ağır spor, egzersiz ve materyallerin kaldırılmasından kaçınılır.
Uzman hekimin önerdiği ilaçlar kullanılır. İhtiyaç durumunda buz uygulamasına başvurulabilir. İşlem sonrasında daha dikkat olmak gerekir. Böylelikle kaslara uygulanan dolgunun vücut ile uyumunu sağlaması için zamana ihtiyaç vardır. Nazolabial dolgu uygulamasından sonra ani tepkiler ve çok fazla mimik kullanılmamalı.

Nazolabial Dolguyu Kimlerin Yapması Önerilmez?

Bilindiği gibi estetik uygulamaları kişiye özel olarak yapılır. Bundan dolayı kişi isteği üzerine herhangi bir zaman diliminde yapılabilir. Acısız ve kısa süre içinde yapıldığı için çoğu kişi tarafından tercih edilir. Fakat işlem öncesinde hastanın tıbbi geçmişi ve işlem için uygunluğu tespit edilir. Hastanın mutlaka gelişim sürecini tamamlamış olması gerekiyor. Bundan dolayı 18-20 yaş aralığını geçmiş kişiler için uygundur.

Nazolabial Dolgu Yan Etkileri Nelerdir?

Dolgu uygulamasında kullanılan asit maddesinin vücuda zararına rastlanmamıştır. Çünkü normalde de vücutta var olan madde olarak bilinir. Vücut ile en uyumlu asit maddesi olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilmiş olur. Tek başına büyük işler başaran ve oldukça başarılı sonuçlar veren tedavi yöntemidir. Vücut ile uyumlu olduğundan dolayı ciddi yan etkilere rastlanması mümkün değildir.
İşlem sonrasında çok nadir de olsa bazı morluk ve şişlik oluşur. Bunlar her hastada görünmeyebilir. Fakat bazı durumlarda görülebilme olasılığı olacağından dolayı, uzman hekim bazı ilaç önerisinde bulunur. Böylelikle ağrıların dinmesini ve hafiflemesini sağlar.
İşlem yapılırken genelde ince uçlu iğnelerden yardım alarak yapılır. Bundan dolayı hastada hassasiyet oluşumu meydana gelebiliyor. Bunlar hafif yan etkiler şeklinde görünür. Hafif morluk ve ödem oluşumu hastadan hastaya değişim görülebilir. İnce uçlu iğnelerden dolayı oluşan yan etkilerin haricinde hiçbir yan etkiye rastlanmaz. Aksi durumlarda beklenmedik sorunlar ile karşı karşıya kalınması durumunda mutlaka işlemin yapıldığı sağlık merkeziyle iletişime geçilmelidir.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Yapılır?

Yetişkin bireylerin çoğunda cilt kırışıklığı, sarkıkları gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kişinin kendini kötü hissetmesine ve bundan kaynaklı olarak da öz güven eksikliği yaşamasına neden olur. Böyle durumlarda kurtarıcı uygulama olarak bilinen estetik uygulamaları devreye girer. Oldukça başarılı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilir. Genelde 30 yaş sonrasında kadın ve erkeklere yapılır. Bu uygulama daha çok kadınlar tarafından tercih edilir.

Nazolabial Dolgu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüzün orta kısmında yer alan ve halk arasında bilinen gülme çizgisinin belirginleşmesiyle birlikte kötü görüntü oluşturur. Böyle durumlarda hem kadınlar hem de erkekler sorun yaşar. Genelde herkesi rahatsız eden, yaşlanma problemlerindendir. Gülünce daha çok kendini belli ettiğinden dolayı gülmekten mahrum kalınır.
Yaşlanma sebepleri arasında yer alan ve kişinin elinde olmayan bir durum olduğundan dolayı ne yazık ki tedavi yöntemlerine başvurulur. Bundan dolayı mutlaka işlem öncesinde iyi bir araştırma yapmak gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda uzman hekimin tecrübesi ve güvenilirliği hakkında bilgi edinilmeli. Daha sonra sağlık merkezini ziyaret ederek, ön görüşme ve muayene yapılır. Bu aşamada kişinin rahatsızlığı ve taleplerine uygun olarak değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonucunda hastaya randevu verilir.
Kullanılan dolgu miktarı genelde hastanın rahatsızlığına uygun olacak şekilde uygulanır. Dolgu malzemesinin kalitesine göre etkisini görme durumu vardır. Kaliteli dolgu malzemeleri her zaman uzun vadeli ve etkilidir. Fakat kalıcılığı 6-12 ay arasında değişim gösterir. İşlem sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususların göz önünde bulundurulmasıyla birlikte etkili ve uzun vadeli olarak kullanılabilir özelliği mevcuttur.

Nazolabial Dolgu İçerisinde Hangi Maddeler Bulunmaktadır?

Estetik uygulamalarında kullanılan dolgu malzemesi olan hyalüronik asit, tek başına etken madde olarak bilinir. Bilinen bir asit olduğu için gönül rahatlığıyla, dolgu uygulamaları tercih edilebilir. İnsan sağlığını kötü yönde etkileyen bir soruna henüz için rastlanmamıştır. Çünkü vücutla uyum sağlayan ve en yakın olan etken maddesi olduğu için tercih edilir.
Deri altına enjekte edildikten sonra cildin nem ve su kaybı oranını düzenler. Cilt, tekrardan elastik yapısına sahip olduğu için daha canlı ve genç görüntü elde edilir. Hyalüronik asit maddesinin pek çok faydası vardır. Oluşabilecek yan etkiler oldukça düşüktür. Bu yüzden ortaya çıkan yan etkilerin sebebi genelde kişinin ince uçlu iğneye karşı hassasiyetinden kaynaklı olarak görülür.

Nasolabial Dolgu Ne Zaman Gerekir?

Yetişkin kadın ve erkeklerin günlük yaşamda bazı problemler yaşayabiliyor. Yoğun iş temposu, çevresel faktörler, stres, kaygı gibi nedenlerden dolayı kişinin kendine zaman ayırması oldukça düşüktür. Özellikle çevresel faktörlerden dolayı kişinin cildi tahriş olur. Tahriş cilt her zaman kişinin kendini kötü hissetmesine neden oluyor. Bunun yüz bölgesinde olması durumunda öz güven kaybının yaşanmasına sebep olur. Yetişkin bireylerin bu tip sorunlarla karşılaşma oranı fazla olduğu için estetik uygulamalarından yardım alır.
Gelişim sürecini tamamlayan ve gülme çizginin belirginleşmesiyle birlikte herkes nazolabial dolgu uygulamasından faydalanabilir. Hastanın sağlık durumunun iyi olduğu ve bununla birlikte işlemin gerçekleşmesine engel durumların olmaması gerekir.

Nazolabial Dolgu Fiyatları 2022

Estetik dermal uygulamaları, kişiye özel yapılır. Ortaya çıkan problemlerin giderilebilmesi için ön görüşme ve ön muayene oldukça önemlidir. Gülme çizgisi bazı kişilerde çok belirgin olarak kendini gösterebilir. Bundan dolayı işlem öncesinde hastanın şikâyet ve istekleri doğrultusunda değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonrasında kullanılacak dolgu miktarı belirlenir.
Fiyat bilgisi çeşitli nedenlere bağlı olarak hesaplanabilir. Fakat burada önemli etken olarak bilinen dolgu maddesinin kullanılacak miktarına bağlı olarak değişim gösterir. Nazolabial dolgu uygulaması fiyatları hakkında güncel bilgi alabilmek adına, işlemin yapılacağı sağlık merkeziyle görüşme yapılması uygun görülür. Nazolabial Dolgu Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Ücretsiz Bilgi Alın !

Merak ettiklerinizi ve sorularınızı hemen cevaplayalım.