ibrahimaskar.png
post bariatrik cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Post Bariatrik Cerrahi; Aşırı kilo alımına bağlı olarak beden kitle indeksi artan kişilere uygulanan hem mide hem de rekonstrüktif cerrahi işlemlerine postbariatik cerrahi denir. Bariatrik cerrahi yöntemi sonrasında ani kilo vermeye bağlı olarak gelişen vücut deformasyonları estetik acıdan kötü bir görüntü oluşturur. Plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Vücudun birden fazla alanına müdahale edilen kombine tedavilerden oluşur. Bu nedenle hastanın bu operasyon için uygun olması büyük önem taşır.
İşlem öncesinde cerrah tarafından detaylı fiziki muayene uygulanır. Bu muayene sırasında vücudun hangi bölgelerine müdahale edileceği belirlenir. Ameliyat planı hazırlanır. Operasyon sırasında hangi işlemlerin yapılacağı, işlemlerin sırası ve ameliyat teknikleri belirlenir. Genellikle kol ve karın bölgesindeki deformasyonlar için operasyon gereklidir. Yüz, gıdı, basen ve kalça kısmı da zaman zaman müdahale edilen alanlardır.

Postbariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında ani bir şekilde kilo verildiği ve vücudun farklı alanlarında sarmalar meydana geldiği durumlarda yapılmalıdır. Genellikle bariatrik cerrahi sonrasında ihtiyaç duyulur. Vücutta meydana gelen tüm sarkmalar toparlanır.
Aşırı kilo insanların kendilerini kötü hissetmesine ve fizyolojik rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Özellikle tansiyon ve diyabet gibi metabolik rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu nedenle beden kitle indeksi normalin üzerinde olan kişiler sağlıklı bir yaşam sürmek için bariatrik cerrahiye ihtiyaç duyabilir. Bariatrik cerrahi sadece estetik görüntü amacı ile uygulanan bir işlem değildir. Kişinin günlük yaşantısını sorunsuz devam ettirmesi ve yaşam kalitesini artırmak için gereklidir.
Genel olarak bakıldığında postbariatrik cerrahi insanların hayal ettikleri fit görüntüye kavuşması ve her mevsim istedikleri kıyafetleri rahatlıkla giymelerini sağlar. Fit bir vücuda sahip olmak psikolojik olarak insanın kendini iyi hissetmesini ve sosyal hayatta aktif olmasını sağlar.

Postbariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında uygulanır. Post bariatrik cerrahi İşlem öncesi belirlenen ameliyat sırasında göre işlem yapılır. Karın bölgesinde meydana gelen sarkmalar ve deri bollaşmaları için ilk olarak bu alandaki deri kesilir. Atılan bu kesiden bollaşan deri çıkartılır. Göbek deliği yeniden konumlandırılır. Bu alanda yer alan fazla yağlar çıkartılır. Uyluk germe işlemine gerek görülürse bu işlem de uygulanır. Vücudun yeni şekline kısa sürede kavuşması ve ödem oluşumunu engellemek için sıkı bandaj işlemi yapılır. Karın ve kalça bölgesine işlem yapıldığı takdirde drenler takılır. Sıvı ve kanama kontrolü sağlanır.
Ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilebilir. Ancak ağrı eşiği düşük olan ve hastanede kendini daha iyi hissedeceğini düşünen hastalar bir gece hastanede yatabilir. Ancak doktor tavsiye etmediği sürece gerekli bir durum değildir. İleri yaşlarda ve emboli riski düşünülen hastaları hekimler kontrol altında tutmak isteyebilir. Böyle vakalarda riske atmamak için bir gece müşahede altında tutulmalıdır.

Postbariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan bariatrik cerrahi operasyonu geçiren kişilere uygulanabilir. Bariatrik cerrahi işleminde mide boyutu küçültülür. Mide boyutunun azaltılmasına bağlı olarak ani ve hızlı bir şekilde kilo verme işlemi başlar. Hastalar ameliyat sonrasında egzersiz yapamadıkları için ani kilo verme ile vücudun farklı alanlarında sarkmalar meydana gelir. Bu sarkmalar estetik açıdan görüntünün bozulmasına neden olur.
Vücut deformasyonları nedeni ile sosyal hayatta aktif olamayan ve istediği kıyafetleri rahat bir şekilde giyemeyen insanlar bu operasyon için uygundur. Genel sağlık durumu yerinde olan ve ameliyat olması için herhangi bir sağlık engeli bulunmayan kişiler postbariatrik cerrahi işlemini yaptırabilirler.

Postbariatrik Cerrahi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Doktorun reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotikler 1 hafta kullanılmalıdır. İlk 4 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Ameliyat esnasında diren takıldıysa 24 saat sonra bu drenler alınır. İşlemden sonra en az 3 hafta vücut korsesi kullanılır. Vücudun yeni şekline kavuşması için korse kullanımı tavsiye edilir. Postbariatrik cerrahi işlemi sonrasında emboli riskini yok etmek için varis çorabı kullanılır. Alkol ve sigara gibi iyileşme sürecini etkileyecek maddeler kullanılmamalıdır.
İş hayatında çok aktif çalışan ve sürekli ayakta olan kişiler uzun bir süre istirahat etmelidir. Aksi halde dikişler zarar görebilir ve komplikasyon gelişebilir. Bu nedenle doktorunuza işiniz hakkında daha detaylı bilgi vermeli ve sizi zora sokacak uygulamalardan kaçınmalısınız. Kişinin iş yaşamı iyileşme süreci üzerinde etkili olan önemli faktörlerden birisidir.

Kimler Postbariatrik Cerrahi Adaylarıdır?

Morbid obez ve obezite sorunu olan kişiler diyet ve spor yaparak kilo veremediği zaman obezite cerrahisi gerekir. Böyle durumlarda hızlı kilo vermeye bağlı olarak postbariatrik cerrahi gerekir. Beden kitle indeksi 40 ve üzeri olan herkes bu ameliyat için uygun adaydır.
Hamileler, emziren anneler, kanser hastaları, kalp hastaları, kontrolsüz diyabeti olanlar ve aşırı kilosu olan kişiler bu operasyon için uygun adaylar değildir. Özellikle kanama pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler yüksek emboli riskine sahiptir. Bu nedenle bu hastalar gerekti tedaviler düzenlendikten sonra bu operasyon için değerlendirilmelidir. Aksi halde hayatı riske atan durumların yaşanması kaçınılmazdır. Fiziki muayene sırasında doktorunuza var olan tük hastalıkları eksiksiz bir şekilde anlatmalı ve kullandığınız tüm ilaçları söylemelisiniz.

Postbariatrik Hastalarda Kol ve Uyluk Germe Nasıl Yapılmaktadır?

Ani kilo vermeye bağlı olarak kol ve uyluk bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir. Kol germe işlemi genel anestezi altında uygulanır. Kolun iç kısmından kesi atılır. Atılan bu kesiden kol içerisine girilir. Cilt altında biriken yağ dokusu varsa lposuction tekniği ile alınır. Sarkan deri kesilir ve kol boyu konumlandırılır. Koltuk altına doğru estetik dikişler atılır.
Üst bacak kısmında meydana gelen bollaşma nedeni ile uyluk germe işlemi yapılır. Çok zayıflayan ve sadece deri sarkması olan kişilerde bollaşan deriye uygun müdahale düzenlenir. Ancak sarkmanın yanında yağ birikme işlemi varsa mutlaka liposuction tekniği uygulanır. Postbariatrik cerrahi işleminde kol ve uyluk germe işlemi aynı anda uygulanabilir.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

Ameliyat sonrasında egzersiz yapmak için en az 1 ay beklenmelidir. Yaraların iyileşmesi ve vücudun yeni şekline uyum sağlaması için 1 ay süreye ihtiyacı vardır. Bu süre sonunda doktor izin verdikten sonra hafif tempolu egzersizlere başlanabilir. Ağır spor türleri için en az 6 ay beklenmelidir. Aksi halde dikişler ve kaslar zarar görebilir.

Ameliyat Acı Verecek Mi?

Anestezi teknolojisi büyük gelişmeler kaydetmiştir. Anestezi için kullanılan ilaçların etkisi en az 10 saat sürer. Bu nedenle ameliyat sırasında ve sonrasında herhangi bir acı hissi oluşturmaz. İşlemden sonra iyileşme sürecini konforlu hale getirmek için doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler de kullanılabilir. Bu ilaçlar sayesinde konforlu bir iyileşme süreci geçirilir.

Ameliyattan Sonra Yara Olacak Mı?

Estetik operasyonların ilk hedefi ameliyat izlerinin ve yara oluşumunu engellemektir. Bu nedenle dikişler gözle görülmeyecek alanlara saklanarak atılır. Bu nedenle iyileşme sonrasında yara izi oluşması söz konusu değildir. Antibiyotik kullanımının en önemli nedeni yara iyileşmesinin istenilen seviyede olmasını sağlamaktır. Dikişler enfeksiyon kaparsa istenilen iyileşme oranı elde edilemez. Bu nedenle iyileşme döneminde ameliyat yerlerinde kızarıklık, kaşıntı ve akıntı fark edilirse hemen doktora başvurulmalıdır.
Doktor kontrollerinin düzenli yapılasının ilk hedefi yara kontrolüdür. Doktor kontrolü sırasında yara pansumanı yapılır ve bandajlar değiştirilir. Bu sayede enfeksiyon riski yine azaltılmış olur. İlk 3 gün duş alınması önerilmez. Doktorun tavsiyelerine uyum sağladığınız sürece yara komplikasyonu oluşmaz.

İmplantlarım Ne Kadar Dayanır?

Vücut deformasyonları düzeltilirken kalça ve meme bölgesine implantlar yerleştirilir. Bu implantlar ömür boyu kalabilir. Sene de bir defa düzenli doktor kontrolü uygulanır. Bu kontroller sırasında implant etrafında herhangi bir kapsül oluşması söz konusu değil ise implantlar vücududa uyum sağlamış demektir. Özelikle meme dikleştirme işlemlerinde kullanılan implantlar medikal silikonlardan üretilmiştir.
Medikal slikonlar FDA onaylı malzemelerdir. İnsan vücudu ile birebir uyum sağlarlar. İmplantlar markasına göre içeriği değişen ürünlerdir. Serum fizyolojik, slikon ve farklı malzemelerden üretilir. Hasta için hangi implant modelinin kullanılacağına hekim karar verir. Ürün kalitesi markasına göre değişebilir. Bu nedenle doktorunuza danışabilirsiniz. Postbariatrik cerrahi sonrası implant kullanımı her hastada gerçekleştirilebilir.

Postbariatrik Sonrası İz Kalır Mı?

Cerrahi müdahalelerde iz kalması kaçınılmaz bir durumdur. Ancak estetik amaç ile uygulanan her ameliyatın önceliği izlerin görünmesini engellemektir. Bu nedenle kesiler genellikle gözle görülmeyecek ve kolay gizlenebilecek alanlardan atılır. Yara bakım teknikleri içinde kullanılan kremler hücre yenileme özelliğine sahiptir.
Bu kremlerin düzenli kullanılması ile ameliyat sonrası oluşan izler bir senenin sonunda gözle görülmeyecek seviyeye getirilir. Postbariatrik cerrahi sonrasında iz kalması bir komplikasyon olduğunu gösterir. Bu nedenle böyle olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için donanımlı hastanelerde tecrübeli hekimler tarafından ameliyat edilmelisiniz.

Postbariatrik Cerrahide Ne Zaman Günlük Hayatıma Dönebilirim?

Ameliyat sonrasında günlük hayata dönmek için 2 hafta gibi b ir süre gereklidir. Bu süre içerisinde korse kullanımı, şişliklerin inmesi ve ağrıların azalması gereklidir. İş hayatına dönmek için en az 3 hafta beklenmelidir. Bu süre içerinde yüksek enerji harcamanız gereken işlerden uzak durmalısınız. Vücudunuzda var olan ağrıların artmasına neden olacak işlemlerden kaçınmalısınız. Spor yapmak için acele edilmemelidir. Yoğun çalışma temposuna sahip kişiler işe dönmek için mutlaka doktordan izin istemelidir.

Postbariatrik Cerrahi Ağrılı Bir Operasyon Mudur?

Cerrahi operasyonların hemen hepsinde hafif dereceli ağrıların oluşumu söz konusudur. Kontrollü de olsa doku hasarı gerçekleştirildiği için ağrı oluşur. Ancak bu ağrı kişinin günlük yaşantısını önemli derecede etkileyecek bir ağrı türü değildir. Zaman ilerledikçe ağrının derecesi azalır. Ayrıca doktorun tavsiye ettiği ilaçlar ve uygun diyet programı ile bu ağrılar yok edilebilir.
Zaman ilerlemesine rağmen geçmeyen ve artan ağrılar ciddi bi reaksiyonun belirtisidir. Bu nedenle taburcu olduktan sonra ağrılar geçmiyorsa mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir. Postbariatrik cerrahi çok şiddetli ağrı derecesi olan bir operasyon değildir.

Postbariatrik Cerrahi Fiyatları 2022

Ameliyat standart bir işlem değildir. Bu nedenle fiyatları kişiye özel olarak belirlenir. Ameliyat maliyeti hesaplanırken dikkat edilen bazı hususlar vardır. Operasyonun içeriğinde uygulanan estetik ameliyatların sayısı, işlem süresi, gerekli olan personel sayısı, hastanede yatış süresi ve hastanenin estettik cerrahi maliyetleridir. Bu kriterler göz önüne alınarak hesaplama yapılır.
İnsan sağlığını ön planda tutulan, komplikasyon riski düşük olan ve yeni cerrahi teknolojisine sahip olan kurumların maliyetleri yüksektir. Ancak sağlıklı ve başarılı bir şekilde ameliyat olmanızı sağladığı için mutlaka böyle kurumlar her zaman önceliğiniz olmalıdır. Aksi halde hayatınızı riske atan komplikasyonlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Ücretsiz Bilgi Alın !

Merak ettiklerinizi ve sorularınızı hemen cevaplayalım.