ibrahimaskar.png

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi; Saç yapısı keratin denilen bir malzemeden oluşur. Keratin yapı olarak bir proteindir. Zaman içerisinde farklı nedenlerden dolayı saç dökülmesi tedavisi oluşabilir. Kadın ve erkeklerin ortak sorunu kelliktir. Görüntü açısından insanları rahatsız eden bir durumdur ve özgüven eksikliğine neden olur. Bu nedenle erken dönemde müdahale edilmelidir.

Saç Neden Dökülür?

Her bireyde saç dökülme nedenleri farklılık gösterir. Genel olarak bakıldığında saç dökülme nedenleri, genetik yatkınlık, aşırı stres altında olmak, beslenme düzeninin olmaması, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanılması, saçların sürekli sıkı bir şekilde toplanması, yanlış saç bakım ürünlerinin kullanılması ve saçların çok fazla işlem görmesidir. Bu nedenle zaman içerisinde saçlar zayıflar ve dökülür. Saç dökülmesi tedavisi erken dönemde müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Aksi halde tam kellik durumu yaşanır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülme nedenleri herkeste aynı değildir. İnsanların vücut yapısı, saç tipi ve saç şekli gibi dökülme nedenleri de aynı değildir. Çünkü herkesin saç yapısı ve ihtiyacı birbirinden faklıdır. Bu nedenle tek bir nedene bağlı olarak görülmez. Dökülme nedeni ne olursa olsun erken evrede müdahalede bulunmak her zaman mükemmel sonuçlar elde edilmesini sağlar. Zaman ilerledikçe müdahale edilmez ve engellenemez bir duruma gelir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Dökülmeyi engellemek için ilk olarak altta yatan ana nedenin tespit edilmesi gerekir ve buna yönelik bir çalışma izlenir. Saç dökülmesi nedeni belirlendikten sonra hangi önlemin kullanılacağı seçilir. Son yıllarda sık uygulanan farklı teknikler vardır. Saç mezoterapisi, plasma saç sökülme tedavisi, bitkisel saç bakım ürünlerinin kullanılması ve doğru ürünler ile saç masajlarının yapılmasıdır. Bu tekniklerden hangisi kişi için uygun ise ona yönelik bir tedavi düzenlenir.

Kimlere Uygulanır?

Saç dökülme derecesi henüz az olan ve tam kellik durumunun oluşmadığı kişilerde tedavi uygulamak mümkündür. Dökülme tedavisinin uygulanabilmesi için mutlaka saçlı deri içerisinde saç foliküllerinin yer alması gerekir. Deri içinde bulunan ve hala canlı olan hücreler dış etkiler yardımı ile güçlendirilebilir. Bu sayede zaman içerisinde tekrar nefes alır ve canlı bir hal alır.

Nasıl Uygulanır?

Her tedavi tekniğinin uygulanma şekli birbirinden farklıdır. Saç mezoterapisi tekniği anesteziye gerek kalmadan uygun mezoterapi solüsyonu hazırlayarak bu solüsyonun saçlı deri içerisine enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Plasma tedavisi işleminde ise kişinin kendi kanı alınır. Alınan bu kan santifürj edilir ve ayrıştırılır. Ayrışan kan içerisinde elde edilen trombosit ve büyüme hormonu saçlı deri içerisine enjekte edilir.

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Son yıllar uygulanan 2 farklı saç dökülmesi tedavisi vardır. Mezoterapi uygulaması ve plasma tedavisidir. Bu iki tedavi tekniğinin birbirinden farklı kullanılan solüsyonlardır. Mezoterapi işleminde protein, aminoasit, vitamin ve diğer maddeler enjekte edilir. İlk olarak saçlı deriden örnek alınır ve saç foliküllerinin hangi maddeye ihtiyacı olduğu belirlenir. Gerekli tespit yapıldıktan sonra özel solüsyon hazırlanır. Genel olarak bakıldığında iki tekniğin uygulamasında micro uçlu enjektörler kullanılır.

Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?

Saçlara ihtiyacı olan bakım ürünleri ile düzenli bakım yapmamak, keratin seviyesinin azalması, kimyasal içerikli saç bakım ürünlerini kullanmak, yanlış saç bakım teknikleri uygulamak ve saçların hava almasını engellemektir. Saçlar oksijeni uçtan köke doğru taşır. Zaman içerisinde yıpranan saç uçları oksijeni foliküllere taşıyamaz. Böyle durumda kökler kuruyarak kopar ve dökülür.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi mevsim şartlarının değişmesi, stres ve bakımsızlığa bağlı gelişen durdurulabilir dökülme tipidir. Özellikle dökülme fark edildiği durumda hemen müdahale edilirse tamamen durdurulabilir. Saç seyrekliği genellikle şakaklardan başlar ve ortaya doğru gider.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesi durdurulamayan ve geri dönüşü olmayan bir durumdur. Genetik faktör ve hormon metabolizmasının bozulmasına bağlı olarak görülür. Bu nedenle saç ekimi gibi işlemler öncesinde dökülmenin tipinin belirlenmesi çok önemlidir. Tam kellik durumunun yaşanması kaçınılmazdır. Dökülme genellikle ense kısımdan ya da kafatasının üzerinden başlar.

Hangi Vitamin Eksikliğinde Saç Dökülür?

Saç yapısı incelendiğinde içerisinde, B1, B6, B12, biotin, folik asit ve D vitamini olduğu tespit edilmiştir. Bu vitaminler saç içerisinde oksijenin taşınmasına, saçı nemli kalmasına ve kendini yenilemesine yardımcı olur. Bu vitaminler zaman içerisinde saç hücrelerinde eksilebilir. Saçlar insanların hem yedikleri gıda maddesinden hem de kullandıkları saç bakım ürünlerinden vitaminleri alırlar.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kadın ve erkekler saç dökülmesi tedavisi ve saç kayıplarını engellemek için bazı işlemler uygular. Saçlara doğal yağların sürülmesi, saç bakım rutinlerinin yapılması, doğru fırça yapısına sahip tarakların kullanılması, mezoterapi tedavisi, plasma tedavisi ve son olarak saç ekimi işlemlerinin uygulanmasıdır. Bu işlemlerin hepsi saç dökülmesini tamamen durdurarak yeni saçların çıkmasına yardımcı olurlar. Ancak doğru teknikler ile steril bir şekilde uygulanmaları gerekir. Aksi halde saça beklenmeyen hasarlar verebilirler.

Saç Dökülmesi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavinin süresi belirlenirken bazı hususlar dikkate alınır. Dökülmenin derecesi, kaybedilen saçların oranı, kişinin yaşı, genel sağlık durumu, kullandığı saç bakım ürünleri ve hormon sağlığının olup olmadığıdır. Saçlar hem içeriden hem de dışarıdan beslendiği sürece sağlıklı bir şekilde kalır. Bu nedenle tedavi süresi ve kaç seans gerekli olduğuna uzman hekim gereken kontrolleri yaptıktan sonra harar verir. Genç ve saç dökülmesi tedavisi az miktarda olan kişiler için ortalama 20 dakikalık 4 seans yeterli olacaktır.

Bölgesel Saç Dökülmeleri ve Nedenleri

Geçirilen bazı hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisi gibi nedenlerden dolayı bölgesel saç dökülmesi tedavisi meydana gelebilir. Hayatın belirli evrelerinde yaşanan bir durumdur. Bazı erkeklerde genetik faktörlere bağlı olarak bu durum yaşanabilir. Doğru tedavi düzenleyerek bölgesel dökülmeler durdurulabilir.

Yaygın Saç Dökülmeleri ve Nedenleri

Yaygın saç dökülme durumunda genellikle yaş faktörü karşımıza çıkar. Yaşın ilerlemesi ile insanların hormon sistemlerinin çalışması azalır ve saçların ihtiyacı olan maddelerin üretimi vücut tarafından yeterince sağlanamayabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda genellikle 30 yaş ve sonrasında hormon sistemlerine bağlı olarak yaygın saç dökülme durumlarının yaşandığı tespit edilmiştir.

Strese bağlı Saç Dökülmesi

Stres vücudun bağışıklık sisteminin düşmesine ve vücudun zayıf kalmasına neden olan en önemli etkenlerden birisidir. Sürekli strese maruz kalma durumunda yeme ve içme alışkanlığı bozulur, sürekli yorgunluk hissi gelişir ve vücut sistemleri zaman içerisinde çalışmaz bir hale gelir. Yoğun stresten saç kökleri de etkilenir. Stres saçların ihtiyacı olan vitamin ve minerallere ulaşmasını engeller. Beslenemeyen ve güçlenemeyen saç kökleri zaman içerisinde dökülerek yok olur.

Diş Çürüklerine Bağlı Saç Dökülmesi

Diş çürümesi vücudun ihtiyacı olan yeterli minerallerin alınamadığını gösterir. Erken dönemde müdahale edilmeyen çürükler vücut bünyesinde enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sistemi tırnak ve saç gibi dokuların yapısını etkiler. Vücudun ihtiyacı olan gıdaların yeterli alınamaması zaman içerisinde bu yapıların zayıflamasına ve hasara uğramasına neden olur.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Herkesin saç yapısı ve folikül yapısı birbirinden farklıdır. B u nedenle saçların ihtiyacı olan besin maddeleri de aynı değildir. Saç bakımı yapmadan önce saça iyi gelen maddelerin tespit edilmesi için bazı analiz aşamalarından geçirilmelidir. İlk olarak saç telinin yapısı incelenir. Saçlarda var olan problemler belirlenir. Elde edilen verilen neticesinde vitamin, mineral ve protein yönünden değerlendirilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocuklarda beslenme düzeni tam olarak kontrol altına alınabilen bir durumdur değildir. Bazı çocuklar yemek yerken zorluk yaşar ve vücudunun ihtiyacı olan besinleri alamazlar. Bunun yanı sıra vaktinden önce doğan, yeterli anne sütü alamayan ve beslenme alışkanlığı düzenli olmayan çocuklarda yoğun saç dökülmesi görülebilir.

Aşırı Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erken dönemde müdahale edilmeyen dökülmeler zaman içerisinde aşırı bir hal alabilir. Saçların aşırı döküldüğü durumlarda bazı belirtiler ortaya çıkar. Saç tararken yoğun bir dökülme görülür. Bölgesel olarak saçlı deride azalmalar ve seyrekleşmeler başlar.  Özellikle kulak arkasında ve ense bölgesinde meyana gelen seyrekleşmeler mutlaka ciddiye alınmalıdır. Bu alanlarda bulunan kökler genellikle en kuvvetli saç kökleridir. Bu nedenle buralarda seyrek bir alan oluşması saç dökülmesi tedavisi boyutunun fazla olduğunu gösterir.

Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi?

Kadınların yaşamları boyunca çok keskin hormon değişimlerinin olduğu bazı dönemleri vardır. Ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi durumlardır. Böyle dönemlerde homon ve vücut sistemlerinin çalışmasına bağlı olarak kadınlarda aşırı saç dökülmesi görülür. Sıraladığımız bu durumlar olmadan yoğun bir dökülme sorunu var ise kansızlık, hipotroidi ve diğer hormon hastalıkları gibi hastalıkları gösterir. Saç dökülmesi tedavisi yaşayan kişiler bu durumu fark ettikleride uzman hekime giderek gerekli kan tetkiklerini yaptırmalıdırlar. Aksi halde hastalıkların ilerlemesi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Saç Dökülmesine Nasıl Engel Olabiliriz?

Düzenli saç bakım uygulamaları yapmak, saçın nemlenmesini sağlayan içerisinde zararlı maddelerin bulunmadığı bakım ürünlerini kullanmak ve saç tipine uygun şampuan ile masaj yaparak saç yıkayarak dökülmelere engel olunabilir. Bunun yanı sıra 3 ayda bir saçların kesilmesi yine yeterli hava almasına yardımcı olduğu için dökülmeleri engeller.

Saç Dökülmesine Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Saçlar zaman içerisine seyrekleşmeye başladığında ve karşıdan bakıldığında saçlı deri gözle görülür hale gelirse dökülme tehlikeli bir boyut almış demektir. Günlük belirli bir oranda saç dökülmesinin olması normaldir. Ancak bu dökülme gün geçtikçe artış gösteriyor ise mutlaka müdahale edilmesi gerekir.

Kelliğe Ne İyi Gelir?

Kellik derecesine göre müdahale edilebilir bir durumdur. Kişinin kendi saç kökleri sağlam ve var olduğu sürece her türlü doğru bakım ile kellik durdurulabilir. Bazı kellik vakaları çok hızlı gelişir ve ilerler. Özellikle kadın tipi saç dökülmesi tedavisi olan kişilerde kellik durdurulamaz bir boyutta ilerler. Bu nedenle kelliğe müdahale ederken ilk önce dökülmenin türü tespit edilmelidir.

Saçlara Ne İyi Gelir?

Vitamin, mineral ve proteinler saçın yapısında bulunan temel maddelerdir. Saç yapısının kendisini toplamasına yardımı olan, canlı ve parlak görünmesini sağlayan ürünler kendi yapısında bulunan ve zamanla azalan maddelerdir. Bu maddeler temin edildiği sürece saç dökülmesi tedavisi engellenir ve durdurulur.

Saç Dökülmesi Tedavisi Fiyatları 2022

Tedavi fiyatları belirlenirken kullanılan teknik, seans sayısı, işlem süresi, hizmet veren kliniğin bulunduğu mevkii, hekimin tedavi ücretleri ve kur farkı dikkate alınır. Özellikle son yıllarda uygulanan mezoterapi tedavisinin fiyatları özel solüsyonlar içerdiği için yüksek maliyetlere sahiptir.
Ancak saç ekimi gibi daha ciddi maliyetleri olan işlemlere gerek duymadan kendi saç köklerinizi geri kazanmak istiyorsanız başarılı işlemleri tercih edebilirsiniz. Saç Dökülmesi Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Facebook
Pinterest
Twitter
LinkedIn

Ücretsiz Bilgi Alın !

Merak ettiklerinizi ve sorularınızı hemen cevaplayalım.